Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníKam určitě ne?

11.06.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Oblíbených míst k trávení dovolené máme každý alespoň pár. Někomu se vybaví hotel, jinému tajuplná zátočinka malé říčky. Existují ale i místa zcela opačná, kam se nám v Čechách nechce ani zdarma.

Rozhodla jsem se udělat malý průzkum a třiceti lidí z celých Čech se zeptala, které že to české místo sluje onou hrůzou, kam o dovolené vkročí jen neradi.

Odpovědi lze v podstatě rozdělit na dvě hromádky. Jedna udává vskutku místa naší republiky, druhá se přiklání spíše k sociálním aspektům dané lokace. Objevily se tak odpovědi: u tchýně, ve vězení, či v práci (ta dokonce několikrát). Podívejme se však na čiré lokace:

Ústí nad Labem
V duchu Páralova Mnohozvířete představuje pro mnohé Ústí stále zamořenou lokalitu plnou urbanistických ohavností. Dovolená zde by se stala noční můrou hned pro několik respondentů, většina z nich pochází z menších městeček a vsí, část z Prahy. Za pravdu se jim musí dát jen částečně – ano, Ústí není ideálním místem pro týdenní rodinnou dovolenou, nicméně se z puncu hnusného socialistického města již vymanilo. Na jednodenní výlet, třeba i s přespáním v některém z hotelů, je vhodné. S dětmi můžete do zoo, stejně jim učaruje i poměrně nový Mariánský most. Centrum Ústí nad Labem je vhodné k procházce, najdeme v něm množství kvalitních restaurací. Výlet lze završit vystoupáním na hrad Střekov, čnící na útesu nad veletokem Labe.
(obrázek dole - Mariánský most s částí Ústí nad Labem)

Praha
Sami Pražáci kupodivu matičku měst nejmenovali, a pokud ano, jednalo se o čerstvé přistěhovalce. V hektické Praze si o dovolené vskutku moc odpočinout nelze. Na druhou stranu, architektonický skvost, kterým Praha bezesporu je, lze obdivovat i několik dní. Pokud někdo hlavní město téměř nezná, může v něm zůstat klidně pět dní a naplno je využít poznáváním krás. Pražský hrad, kostely, Vyšehrad, muzea, zoologická zahrada, botanická zahrada, divadla, Staroměstské náměstí a přilehlé spleti uliček – kulturu návštěvník ani nevyčerpá. Naopak zcela zamítnout se musí dovolená trávená v lokalitách Jižního města či třeba Ládví.
Kdo jede na pět dní do Prahy, nemůže čekat usměvavý odpočinek, ale duchovní nasycení se mu zajisté dostane. Pravdou však zůstává, že většina lidí si pod pojemem dovolená představí spíše méně aktivní odpočinek, popřípadě sport, ale ne „courání“ po Praze.

Ostrava
Toto město dopadlo opačně než Praha – také často zmíněné, ale naopak nejvíce od Pražáků. Přitom většina Ostraváků nedá na své město dopustit a právem tvrdí, že představa Ostravy coby jedné velké zakouřené fabriky je dávnou minulostí a dost přehnanou paranoiou. Ostrava sice není vhodná k trávení dovolené, ale na výlet sem také zajet můžete. Jako většina velkých měst, má i Ostrava svou zoologickou zahradu, hezky upravené Masarykovo náměstí, několik galerií, muzeum těžby (kterou Ostrava tolik proslula) – to je nyní národní kulturní památkou (přestože si mnoho lidí toto město představuje jako stále funkční jeden velký důl).

Most
Z nabízených lokalit je k rekreaci vhodný nejméně. Naštěstí jsou pryč proslulé Litvínovsko-mostecké smogové mlhy, ve kterých si nevidíte ani na špičku nohy, nicméně změť paneláků, která po socializmu z malebného městečka zbyla, za vidění moc nestojí. Navštívit můžete hipodrom, slavný přestěhovaný kostel, či muzeum. Déle jak den se vám ale otálet nevyplatí…
(obrázek nahoře - výstavba Most - Litvínov)

Posledním místem, které respondenti zmiňují, jsou kupodivu uranové doly (zajímavé, že se na nich shodlo několik mladých lidí). Dovolenou zde samozřejmě nedoporučuji, přestože si v nich můžete přijít na poměrně solidní výplatu.

Zdroje obrázků: www.spvd.cz , www.orgit.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 11.6.2007 - 13:40

Ostrava ve mně vyvolává ještě dnes mrazení. V některých jejích částech jsem si připadala jako ve Star wars, jen ta Hvězda smrti chyběla.-)
Myslím, že Ostrava si pomohla turisticky známou Stodolní ulicí, jinak Poruba je třeba docela hezká, ale jako město na mě působila vždycky strašně neutěšeně...

Od: Lucka Hajduková - 11.6.2007 - 14:34

Jelikož jsem z Ostravy, tak musím říct, že se mnohé změnilo a už to nevypadá tak, jak si mnoho lidí stále myslí..škoda,že tyto představy stále panují:-)

Od: Renata Šindelářová - 11.6.2007 - 19:41

No, názory se budou zřejmě lišit. Já osobně raději do přírody než kamkoliv do města, i když za kulturou to jinak nejde...Ono je to tak, že na každém místě se dá něco najít - ale záleží samozřejmě na požadavcích dotyčného. Za historií půjdu jinam než za relaxací.

A tak musím ocenit, že autorka se snažila objektivně zachytit názory různých stran.

No a k těm uranovým dolům - v Jáchymově se nacházejí jak uranové doly, tak lázně s léčivou radioaktivní vodou. :-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.03 s