Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 29.2.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 506
Publikovaných článků: 12821
Komentářů: 11058


MěřeníTip na výlet: Křivoklátsko a Karlštejnsko

19.06.2007   Petr Šafránek   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Výlet pro motoristy na Křivoklát s výjezdem z Prahy:

Vyjíždíte na Kladno a Hostivice. Odbočíte na Unhošť a jedete dál na Horní Bezděkov, Bratronice a Běleč. Z Bělče vede cesta dál přes Sýkořice a Zbečno. Ve Zbečně stojí za to shlédnout památný Hamousův statek. A přijíždíte do Křivoklátu (obrázek dole). Doporučuji zaparkovat na parkovišti a vydat se ke hradu se zastávkou na vyhlídce. Před vámi se rozkládá majestát hradu Křivoklátu.


Na královském hradě, který pochází z dob Přemysla Otakara II. můžete projít dva okruhy za 100 a 50 Kč. Hrad vám nebudu popisovat, jen se zmíním, že dále ho budovali i Václav IV. a Vladislav Jagelonský. Než Karel IV. zbudoval Karlštejn, užíval Křivoklád coby jedno z královských sídel. Prohlídka vás zaujme. Po jejím skončení doporučuji zastavit se v podhradí na jídlo v restauraci a penzionu U jelena. Obklopí vás krásné posezení na terase, překvapí velký výběr jídel slušných cenových relací a zejména zvěřinové speciality.


Po návštěvě Křivoklátu se můžete stejnou cestou vrátit do Prahy nebo vydat se na blízké Karlštejnsko. Ze Zbečna pojedete přes Nižbor a Hýškov do Berouna (i zde se můžete zastavit a pokochat památkami).

Můžete ale jet dál směrem na Karlštejn. Tento klenot našich hradů má bohužel velkou návštěvnost a na velký II. okruh, v němž najdeme i Kapli svatého Kříže, musíte být objednáni. Rezervace se objednává v Národním památkovém ústavu Praha-Žižkov na telefonech 274 008 154 až 155, email je rezervace@stc.npu.cz. II. okruh stojí dospělé 300 Kč a trvá 100 až 110 minut. Dosažitelný I. okruh stojí 130 Kč, trvá hodinu. I ten si můžete rezervovat, ale až od deseti osob výše.


Kousek od Berouna doporučuji návštěvu krásného romantického místa, kostela a kláštera Svatý Jan pod Skalou (obrázek nahoře). Málokteré duchovní místo má takového genia loci. Odbočkou na sever se vrátíte zpět k Hostimi a zde máte možnost jet dál přes Srbsko na Karlštejn a pak přes Černošce a Radotín do Prahy. Trampům a milovníkům romantiky doporučuji navštívit Ameriku, kde se natáčel film Limonádový Joe. Jedná se o lomy po cestě z Hostimi do Bubovic až skoro u Mořiny. Pozor ale na vlastní bezpečnost! Do štol je vstup zakázán. Odtud jedete přes Lety opět na Černošice.


Takto máte dvě možnosti výletu. Můžete buď dobýt dva hrady (Karlštejn s rezervací) nebo jeden hrad a krásnou přírodu. Nedoporučuji honit se z místa na místo, výlet raději prodlužte na celý den. 

Nyní už zbývá jen popřát dobrou cestu!

Zdroj obrázků: http://www.kulturniakce.cz , http://www.stezky.info


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2916 s