Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníSurově nudná cesta bojovníka

21.06.2007   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

K břehům zatím panenské Ameriky přiráží vikingská loď. Poklidným Indiánům místo dárku na přivítanou dováží smrt, mučení a temnotu. Za sebou zanechává jen spoušť a … jednoho malého chlapce, který se dokázal postavit krutému otci a zvolil si tak život psance.

Indiáni přijímají do svých řad potomka Vikingských nájezdníků, dávají mu jméno Duch a potají si šuškají, zda se již brzy nenaplní dávná proroctví. Zatímco se Duch z dítěte stává mužem, chystá se ke klidným břehům Ameriky další invazní výprava. Krutí Vikingové se rozhodli zabrat tuto zem pro sebe.

Pointa je vždy zapotřebí, stejně jako protiklady hrdinů – a tak i zde povstane mocný bojovník, který se neváhá postavit přesile zkušených nájezdníků (z jejichž krve pochází). Oním mocným mužem je právě Duch.

A tím by mohlo celé povídání o filmu skončit, přestože jsme teprve na jeho začátku. Není totiž o čem mluvit. Filmový počin Cesta bojovníka si zakládá na reáliích (natočen byl ve Vancouveru) a schizmatu hlavního hrdiny, coby muže stojícího na pomezí dvou odlišných světů. Vřelá a mírná indiánská vesnice, ve které má sice své odpůrce, ale může ji považovat za šťastný domov a studené polární krajiny s muži, rodícími se pro boj, znamenají však jeho pokrevní závazek.

Prvního jmenovaného – reálií, si bohužel moc neužijeme Většinu filmu budeme pomrkávat u nepřehledných bojových scén a chvílemi se nudit jejich stereotypem. Druhé jmenované, rozpolcení hlavního hrdiny, si taktéž nevychutnáme. Kdo se snad těší na akční film s prvky thrilleru, může si nechat zajít chuť. Kýčovitá povrchnost performace diváka k hrdinovi nepřiváže, ani nenechá nahlédnout do nitra šermíře-samouka, ničitele vikingské armády.

Ztvárnění indiánské vesnice připomíná náladou dětskou postýlku plnou plyšových medvídků, která je rozmetána převalivší se tmou z podpostele. Útočníci nemají propracované charaktery, jsou jednolití a snesou přirovnání se stroji.

Jistě by bylo zajímavé vidět stejný film, ovšem nikolivěk z produkce americké, nýbrž natočený některým ze severských států. Zřejmě by obrázek vypadal o něco jinak…

Můžeme se ptát, je-li na filmu něco pozitivního. Za pozornost stojí snad výkon maskérů, na seveřany je vskutku temně-krásná podívaná (a to i přes to, že lecjaký historik zřejmě zaskřípe zuby).

Pro „fajnšmekry“ je připraven k filmu i komiks. Ten bohužel soudit nemohu, neměla jsem ho v ruce. Optimisticky se však domnívám, že stojí za vidění více, než celý slavný film… Horší už totiž být nemůže…

Režie: Marcus Nispel
Hrají: Karl Urban, Russell Means, Moon Bloodgood, Clancy Brown
Scénář: Laeta Kalogridis
Kamera: Daniel Pearl
Hudba: Jonathan Elias
Premiéra: 21.06.2007

Distribuuje BONTONFILM.

Obrázky z filmu přejaty z www.bontonfilm.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0241 s