Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 7.8.2020, svátek má Lada 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníUmíme číst v mapách?

25.06.2007   Kateřina Valášková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mezi hádanky, kterými si celé lidstvo láme hlavinky už věky věků, nepatří jen ona slavná otázka, zda bylo dříve vejce či slepice. Máme tu ještě jeden velice řešený problém, nad kterým můžete buď bádat, nebo se mu jednoduše zasmát – proč ženy neumí číst v mapách. Je to pravda, nebo jen pouhopouhý výmysl nějakého vtipálka? Z jakého důvodu by vůbec měly být ženy horší ve čtení v mapě než muži?

Upřímně, jen málokoho by přece napadlo, že takovouto schopnost by mohlo poznamenat či ovlivnit právě pohlaví člověka. A přece můžeme zaslechnout nemalé množství, více či méně zábavných, vtipů na toto téma. Jistou útěchou může pro řadu z nás být, že ne všichni muži se tak bezvadně vyznají v mapách a stejně tak na druhé straně ne všechny ženy koukají vždy do mapy, kterou mají otočenou vzhůru nohama. Měli bychom tedy brát práci s mapou a nejrůznější narážky tohoto typu s jistou rezervou a notnou dávkou humoru.

Každý z nás má jistě „v kapse“ hned několik zajímavých a veselých historek spojených s mapu a hledáním. Sama mohu uvést jednu víceméně roztomilou ze svého dětství, kdy jsme se s rodiči a sestrou vydali poprvé na dovolenou do zahraničí. Naším cílem bylo Slovensko a dopravním prostředkem naše vlastní auto. Tím pádem se mapa stala nezbytným společníkem na naší cestě. Tatínek řídil a maminka měla za úkol jej navádět, což se samozřejmě neobešlo bez mírných roztržek a zastávek, to aby si taťka mohl pro jistotu najít cestu sám. Pamatuji si, jak sedím v autě, taťka řídí a maminka snaživě zkoumá mapu z pouhých několika centimetrů, aby našla, kam máme na blížící se křižovatce zabočit. Po chvilce přesvědčivě řekne: „Doleva.“ Hlava rodiny tedy zabočí doleva, načež však mamka znovu, tentokrát však o poznání horlivěji, slovo zopakuje, pak ještě několikrát a celý výstup zakončí slovy „Vždyť jsem ti říkala, že máš zabočit doleva, tak proč jsi to neudělal?“ Naše nechápavé pohledy ji však nakonec utvrdí v tom, že jsme skutečně jeli doleva, ale ona si spletla strany.
 
Připojím ještě jednu historku,která se mi stala před dvěma lety. Na cestě do školy mne zastavilo auto, za volantem seděl postarší pán a vedle něho jeho paní s mapou na klíně. Zřejmě bloudili v našem malinkatém městečku. Ptali se, jak se mají vymotat z té změti uliček, kam se dostali. Několikrát jsem jim popsala nejrychlejší cestu, jak z toho ven. Pro jistotu jsme si nakonec ještě ujasnili, že mají nejdříve zabočit doleva, pak doprava, a pak znovu doleva. Poté spokojeně zavřeli okénko a vyjeli. Jen ze zvědavosti jsem se dívala, zda na první odbočce zabočí správně. Červená škodovka zabočila doprava a já se svalila smíchy.

V dnešní době nejrůznějších navigačních programů a téměř všeho schopného internetu se nám možná může zdát, že mapy patří už mezi cosi opomíjeného a nemoderního. Já si však myslím, že ony historky s mapou spojené a pak také ta radost, kterou máte, když nezabloudíte a správně dorazíte na místo díky vašim schopnostem, za to rozhodně stojí.

Zdroj fotografie: www.obec-krestanu.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.071 s