Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníBitva o brod

10.07.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zbořený Kostelec. Ruina hradu tyčící se nad malebným klenutím řeky Sázavy, jako by se propadla stovky let zpět a pod svou věží zažila jednu ze středověkých potyček.

Nenápadný hrad, ze kterého dnes zbylo jen pár zdí a věž, se nalézá nedaleko městečka Týnec nad Sázavou. Každým rokem se na protilehlý břeh pod hradem sjíždí desítky šermířů i sličných dam, aby svedli mohutnou bitvu o strategický brod. Tentokráte celá vřava vypukla v sobotu 30. června.
Pro diváky začala podívaná chvíli po poledni. Doprovodný program nabídl historickou kapelu, dobové gotické tance, fireshow i představení kata. Nechyběly všudypřítomné zástupy mohutných mužů ve zbrojích, dívek v dlouhých šatech a sem tam návštěvník zahlédl i roztomilé dítě, pobíhající taktéž v dobovém odění. Cestu k bojišti lemovaly různé stánky. Krom piva v kelímku jsme si mohli připomenout i stravu našich předků, dát si typické placky, zastavit se u některého z řemeslníků a obdivovat jeho zručnost. Nakoupit se dalo, za poměrně přívětivé ceny, takřka cokoliv patřící ke středověku – nádobí, ozdoby, zbraně, boty do špičky i všeliké oblečení.
Nejlákavější akcí dne se samozřejmě stala sama bitva. Vztyčená dřevěná pevnost měla odvážnou posádku a - stejně jako útočníci - i dělo. Při ohlušující střelbě se rozplakaly dětičky a starší kluci nadšeně hvízdali. Oproti tomu, útočící armáda měla koně a zkušené jezdce na nich. Když se již zdálo, že je bitva ztracena, přiřítila se přes brod posila. Dobro naštěstí zvítězilo, i když za sebou nechalo řadu bezvládných těl. Dílčí prohry útočící armády jen zrcadlily její krutost – jednoho z důstojníků nechal velitel uvláčet koňmi, prý za špatné velení…Pokud jste letošní bitvu nestihli, není proč plakat. Určitě se na ní můžeme těšit přístí rok, první červencový víkend.


Fota: autorka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0899 s