Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníJak na letní brigádu?

11.07.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co všechno potřebujeme, s jakými nástrahami se můžeme setkat a jak se vůbec k nějaké brigádě dostaneme?


1. Hledání

Možností, kterak se k prázdninové práci dostat existuje celá řada. V podstatě nejjednodušší na sehnání a zároveň dobře placené práce bývá ta protekční. Stačí se pozeptat rodičů a lidí v okolí, zda se k nim do práce nehledá záskok na dobu dovolených.
Slyšíte-li stále jen odpověď „ne“, sáhněte po klávesnici a probrouzdejte internet. Předem je nutné mít promyšleno, zda hledáte stálou brigádu nejlépe na jednom místě, občasné různorodé práce bez dlouhodobějšího časového závazku, nebo jen potřebujete akutně pár korun na prázdninové radovánky. Dlouhodobější činnosti se nejlépe hledají na specializovaných pracovních serverech jako e-brigady.cz, jobs.cz, prace.cz, prace-brigady.cz, sprace.cz, nebo annonce.cz. K nárazovým, převážně manuálním pracím, uděláme nejlépe, využijeme-li agenturu. Sice se tím připravíte o část výdělku, který si z našeho platu bere jako provizi, ale ušetříte čas bez dlouhosáhlého shánění a byrokracie. Stránky agentur, zprostředkovávajících prázdninové brigády studentům najdete například na adresách: www.nabrigadu.cz, www.majora.cz, www.jobstudent.cz, www.persea.cz atd.

2. Registrace

Rozhodnete-li se pro služby studentské brigádní agentury, potřebujete nutně potvrzení o studiu. Některé agentury ho po vás budou požadovat přímo při registraci, jiné až u první výplaty. Pokud se chystáte na brigádu například do Prahy a studujete v Ostravě, potvrzení zapomenete doma a zdá se, že přijdete o peníze, nemusíte se strachovat. Leckterá agentura vám je vydá v podstatě po jakékoliv době, kdy potřebné lejstro přinesete. Chcete-li pracovat v potravinářském průmyslu (byť jen na jediný den), zařiďte si potravinářský průkaz. Váš praktický lékař jej vystaví průměrně za 300,-.
Pozornost věnujte také smlouvě, kterou na počátku spolupráce musíte podepsat. Nechte si raději vysvětlit každou sebemenší nejasnost, ať se v budoucnu triviálním nedorozuměním nedočkáte vyhazovu či stornování výplaty (například kvůli pozdě odevzdanému pracovnímu výkazu).
Zvláštní možností rychlého a velmi snadného výdělku je účast na výzkumu trhu. Většinou se jedná o skupinovou diskusi, tzv. focus group, mající za úkol dobře zmapovat určitou skupinu budoucích či současných zákazníků. Za 1-3 hodinový průzkum můžete získat mezi 200 – 800 Korunami. Problém spočívá pouze v omezené možnosti účasti – agentury přijímají buď jen osoby, které se nezúčastnily průzkumu v posledním půlroce (tzn. můžete naň během prázdnin jen jednou), nebo neodpovídaly na otázky o podobných věcech v jiném průzkumu.

3. Práce

Nejčastějšími nabízenými prácemi jsou skladnictví, často i lehčí manipulace s krabicemi a jejich zalepování, (někdy vhodné i pro děvčata), dále pokladní (zde si dávejte dobrý pozor, nesete-li odpovědnost za případné manko – rázem vám z výplaty nemusí zbýt nic) a doplňování zboží v obchodech. Narazíte ale i na solidně placené (110,- hrubého na hodinu) administrativní úkoly.
S výší platů prázdninových brigád suverénně dominuje Praha. Za stejné práce zde dostane student v průměru o 12,- / hodinu více. Průměrné platy v hlavním městě se pohybují okolo 65,- hrubého za hodinu práce. Pro ilustraci: pokladní v supermarketu mívá 70-90,-, za doplňování zboží zhruba o 15 Korun méně. Výplata probíhá různě, dle interních směrnic agentury. Někde si ji můžete vyzvednout ihned při předání pracovního výkazu, jinde až o týden později.

Nemůžete-li se rozhodnout, kterou z agentur si vyberete, nikdo vám nebrání zaregistrovat se u více najednou. Dobré je taktéž přát sluchu známým, kteří s různými pracemi mají zkušenosti. Často se dozvíte, které firmě není nejmoudřejší se upsat…

Obrázky převzaty z: http://www.shift4.com , http://www.tc.edu
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.031 s