Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.12.2023, svátek má Barbora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13625
Komentářů: 11402


MěřeníAkční babičky a dědečkové

24.08.2007   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Aktivní stáří“. Krátká větička, kterou dnes skloňují média i jednotlivci. Mnoho seniorů však netuší, jak toto heslo naplnit. Ku pomoci jim i jejich potomkům, kteří chtějí své rodiče či prarodiče zapojit do kulturního dění, existuje po celé naší republice nezisková organizace Svaz důchodců.

Pokud v důchodu váháte, kam zajít, co dělat, kde najít nové přátele a známé, zřejmě jste ideální cílová skupina pro Svaz důchodců ČR. Tato rozsáhlá nezisková organizace má pobočky po celé naší zemi a pro „své“ seniory organizuje přednášky (například o zdraví, ale i besedy s politiky, cestovateli, apodob.), procházky, společné dovolené a různé workshopy. V některých pobočkách pletou babičky ponožky pro Unicef, jinde se učí prarodiče třeba brouzdat po internetu.

Pro seniory nenabízí členství v této organizaci jen náplň času, ale hlavně důležité navázání nových sociálních kontaktů, přátelství a někdy i vztahů ještě hlubších.

Málokdo také ví, že tato nezisková organizace vydává vlastní noviny. Ne žádný úzce distribuovaný podomácku sešitý plátek, ale skutečné hezké noviny s názvem Doba seniorů. K dostání jsou často na stáncích s ostatními tiskovinami. Že jste je nikdy neviděli? Však se pro prodejce nejedná o žádný kasovní trhák. Prosperující místa raději vyhradí deníkům a Doba seniorů má u mnohých prodejců atribut zboží na vyžádání. Zkrátka legální podpultovka.

Další důležitou organizací zůstává Rada seniorů ČR (www.rscr.cz), jakýsi velín seniorských neziskovek, pod sebou zaštiťuje krom Svazu důchodců i Asociaci odborářů, Svaz diabetiků, Český svaz žen, Sdružení obrany spotřebitelů a další. Na svém webu provozuje poradnu (tuto samozřejmě nabízí i formou osobní), ale funguje i jako rozcestník k dalším zajímavým odkazům, na mnohdy krásně zpracované stránky určené právě seniorům.

K těm nejzdařilejším patří weby www.tretivek.cz, nabízející články adresované seniorům, a to jak z oblasti finančně-právní, tak vztahové, zdravotní, pečovatelské atd., a poté stránky senior klubu (www.seniorclub.cz) a seniortip.cz.

Pro ty seniory, kteří nehledají konkrétní radu, ale chtějí si jen chvíli číst, je určen magazín Senior revue (www.seniorrevue.cz).

Zdál-li se vám výčet možných cest, jak udělat život svůj či rodičů aktivnější v rámci k tomuto předurčených neziskovek, ještě nekompletní, jistě chybí konkrétní směrovník, jak se do Svazu důchodců zapojit. Ústředí organizace se nachází v Domě odborových svazů, nám. W. Churchilla 2, 113 59 Praha 3, nebo můžete zavolat na telefon 234 462 082-4, či ještě lépe, napsat e-mail na svazduchodcu@seznam.cz. Tam vám již poradí, kterou z „poboček“ máte přímo u vás.

Obrázek převzat z: www.danielmckinnon.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jindřiška - 6.9.2007 - 14:05

instituce jsou, chce to spíše snahu a vůli i u seniorů. kdoví, až my "dospějeme" co bude?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s