Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníLidský pach věstí smrt

24.09.2007   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dva lovci plížící se mezi stromy, odhodlaní zabít největšího medvěda hor. Dobrácký grizzly Thor člověka ještě nikdy nespatřil. Ale od prvního kontaktu si bude navždy pamatovat, že lidé zabíjejí bez důvodu…

Maličká chlupatá kulička se válela po rozkvetlé louce a ještě si ani neuvědomovala, že mohutné tělo její matky leží bezvládně půl kilometru daleko, zavaleno ohromným kamenem. Už nemělo nikdy vstát, nikdy se nadýchnout a také nikdy nakojit své medvídě. Maličký Muskwa si najednou uvědomil, že je sám, nikdo ho nechrání a také, že má hlad. A tehdy Muskwa potkal Thora.

Veliký grizzly Thor neměl, na rozdíl od některých svých soukmenovců, ve zvyku zabíjet medvíďata a samice. Pokud se nějaké přeci jen připletlo do jeho revíru, udělil mu výstražný pohlavek a poslal ho zpět k matce. Stejně tak to plánoval i s malým Muskwou, který se, jako by se nechumelilo, k němu s nadšením potácel. Uvědomil si však zásadní rozdíl: tříměsíční medvídě nikdy neběhá bez matky. A pokud ano, dlouho nepřežije…

Tak začalo putování ohromného grizzlyho Thora, kterému ve stopách pospíchá dvojice lovců, z jejichž pušek již dvakráte pocítil pálivou bolest, a malého medvídka bez matky. Výsledek budoucího souboje je jasný od počátku – Jimmy a Bruce, společně se smečkou vycvičených erdelteriérů, z něj mají vyjít jako jasní vítězové. Ale zatímco Bruce potřebuje jen novou kožešinu, aby se chlubil přátelům, Jimmymu jde o příběh. Příběh, který vystačí na knihu v duchu National Geographic. Brzy zjistí, že na ten nejkrásnější příběh bude zaděláno, pokud svůj pohled z nelítostného lovce změní na obětavého přírodovědce, který přírodu chrání, místo aby bezmyšlenkovitě zabíjel. Těžší než ušetřit přírodní i citovou raritu ve světě medvědů – medvědího adoptivního tátu Thora a jeho kamaráda Muskwu - se ale ukáže čelit lidské touze po penězích a uznání.

Důkazem správné volby je nejen sám dobrý pocit, který Jimmymu jeho vnitřní změna přinese, ale i krásná knížka Mědvědi (autora Jamese Olivera Curwooda), která původně nesla název Král šedých medvědů a dostalo se jí i filmového zpracování (film Medvědi natočil francouzský režisér Jean-Jacques Annaud).

Nakladatelství XYZ vydává oblíbenou knížku i s krásnými fotografiemi z autentické divočiny severní Britské Kolumbie. Na první pohled publikace připomíná dětskou knížku (obzvláště zvoleným větším typem písma), pohrdnout jí ale nemusí ani starší milovníci přírody, kteří si chtějí připomenout lehce napsaný příběh, který již možná spatřili v televizi a učaroval jim.


James Oliver Curwood: Medvědi - vydává nakladatelství XYZ


Titulní strana převzata z www.xyz-knihy.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0311 s