Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 15.8.2022, svátek má Hana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13258
Komentářů: 11310


MěřeníMama Africa nastartovala Kytaru napříč žánry

29.10.2007   Petr Veselý   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slavnostní zahájení festivalu „Kytara napříč žánry“ proběhlo v neděli 21. října v Dejvickém divadle. Již desátým rokem můžeme slyšet kytaru z různých koutů světa. Jako první v jubilejním ročníku vystoupilo občasné trio Mama Africa.

Ještě před začátkem samotného koncertu se na podiu objevili pořadatelé festivalu Vladana Rýdlová z Taktiky Muziky a muzikant Stanislav Barek. Oba byli vděční všem spolupracujícím sponzorům a zvláště hlavnímu městu Praze. Bohužel zazněla i jedna smutná zpráva. Z avizovaného tria nemohl kvůli nemoci vystoupit Elvis Kititi původem z Konga. Místo něj si přizvali brazilského rodáka Andrého Sáha.

Večer věnovaný kytarám začal trochu nečekaně. Papis Nyass (Gambie) nás na úvod zavedl do afrických rytmů se svým sólem na djembe. Vzápětí ho vystřídal suplující kytarista Sáh. Ukázal nám jak krásně může znít jeho pojetí folku v portugalštině a svým něžným hlasem ve výškách překvapil všechny přítomné. Když odehrál asi tři písničky v kuse přišla na řadu improvizace s Nyassovými kongami, po níž se na chvíli rozloučil s publikem.

Jako další se představil Shahab Tolouie z Íránu, který svojí lysou hlavou a do špičky zastřiženou bradkou působil přísným a nekompromisním dojmem. Utvrzovaly v tom i jeho ostré kytarové hmaty a zpěv občasně drticí ušní bubínky. Všechno to jen dokreslovalo jeho původ a ukazovalo drsnou část planety odkud pochází. Písničky však obstojně uváděl celkem plynulou češtinou.

Nakonec se všichni muzikanti, včetně Stanislava Barka s jeho španělkou, sešli k závěrečnému hraní několika písní ze společného projektu Barka a Tolouieho. Jelikož posluchači nechtěli, aby tento večer skončil tak brzy, vyžádali si celkově tři přídavky. Nikdo z hráčů nevypadal otráveně ani při třetím návratu na prkna která znamenají svět.

Možná právě o propojení světů jde v celém festivalu a v jeho úvodu došlo k velmi příjemné fůzi různých národů. Hudba je mezinárodním srozumitelným jazykem. Je moc dobře, že takovýto festival u nás existuje a snad se za rok dočkáme dalšího pokračování.

Foto: Petr VeselýKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0216 s