Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníTma přichází… Alexi, utíkej!

30.10.2007   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Do kin nám míří film, který tvůrci označují za thriller. Paradoxně jde o dílko určené primárně dětem. Jeho románovou předlohu filmový štáb přepracoval natolik, že z původního kouzla moc nezbylo. Těšit se ale můžeme na další verzi spásy světa a také na spoustu zvířátek…

Začněme trochu kýčovitě. Svět se bortí a my s ním. Tma se probouzí a hodlá zachvátit svět. A jen jeden hrdina, poslední z rodu nesmrtelných, se může postavit do čela služebníků světla.

Zdá se vám, že tento „scénář v kostce“ neslyšíte poprvé? Není se co divit, podobně vypadá většina dnešních horších fantasy filmů. Připište si proto na seznam další…

Will Staton (mladičký Alexander Ludwig) se s rodinou přistěhoval z Ameriky do Anglie. Kulturní prostředí se jeví poněkud odlišné tomu, ve kterém Will trávil dětství. Zkrátka tak úplně nezapadá mezi vrstevníky. Naštěstí má poblíž krásnou a svůdnou spolužačku Maggie Barnesovou. Ta kupodivu jeví o mladého přistěhovance až podezřelý zájem a brzy se začne zdát, že není tak úplně tou, za kterou jí všichni mají. Nitky se zaplétají a narozeninový den přináší Willovi šokující zjištění – je posledním z Dávných, skupiny ochránců světla a dobra na Zemi. Létat sice neumí, zato zvládá spousty zajímavých kousků.

Třináctiletý bojovník se přidává ke svým mytologickým ochráncům na dlouhé pouti napříč staletími za vzácnými talismany. Oproti skupině Dobra stojí ohromná skupina Zla. Tedy vlastně, jeden pán na koni, coby nepříliš přesvědčivý zástupce naprosté temnoty. Co z toho vyplývá? Vychovali-li rodiče své potomky důkladně, postaví se logicky na stranu Zla. Proč? Dobro je v hrozně nefér přesile…

Režisér Probuzení tmy David Cunningham podotýká, že na výběru hlavního hrdiny si dal záležet. Alexandr doposud hrál menší role a na jeho kontě je i několik reklam. Probuzení tmy ho uvedlo v naprosté nadšení: „Jakmile jsem dočetl scénář, věděl jsem, že to je role pro mě,“ říká Alexandr Ludwig. „Věděl jsem to s naprostou jistotou. Už jako malé dítě jsem chtěl mít superschopnosti, to je ta nejvíc cool věc na světě! Takže když jsem si to přečetl, hrozně se mi to líbilo a tu roli jsem opravdu hodně moc chtěl. Ani si nedokážete představit, jak hrozně moc.“

Přestože filmaři za efekty neutratili tak nehorázné sumy, jak tomu může být u podobných filmů, výtvarně se oko diváka vyžije. Jde sice o poměrně nereálné kulisy, avšak zdařilé. Kostýmy jsou někdy elegantně-extrovertní a dámám při souboji krásně vanou. Na své si přijdou i milovníci hadů – a to dokonce přivezených z Čech!

Bohužel o filmu toho moc kladného říci nejde. Možná se mladým líbit bude – hlavní hrdina, který dle mého mínění vyroste do parádního metrosexuála, má s herectvím zkušenosti a mladinké slečny snad zaujme. Hrdinský příběh probudí v třináctiletých vrstevnících bojovného ducha a touhu po dobrodružství srovnatelnou s mobilizací po čtení Foglarových románů. Ale jen na chvíli.

Je-li vám více než patnáct, na film nechoďte. Přestože Cunningham představuje film coby: „Probuzení tmy, což je – jak se říká – film pro diváky všech věkových skupin, ale zároveň je místy hodně temný, tajemný a zlověstný,“ příliš s ním souhlasit nelze. Dospělým bude připadat jako další z celé řady levných a přihlouplých fantasy. 

Probuzení tmy
Režie: David Cunningham
Scénář: John Hodge na motivy knihy Susan Cooperové (Předlohu vydá během dvou měsíců nakladatelství Albatros)
Kamera: Joel Ransom
Hrají: Alexandr Ludwig – hlavní role Willa. Dále Amelia Warner – coby Maggie, krásná, tajemná a nakonec poněkud temná spolužačka, Frances Conroy jako excentrické slečna Greythornové a hlavního představitele Zla si zahrál filmový veterán Christophera Ecclestona (onen pán na koni, zvaný Jezdec)

Distribuuje Bontonfilm (fotografie: www.bontonfilm.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0732 s