Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.12.2023, svátek má Barbora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13625
Komentářů: 11402


MěřeníPřítel je navždycky

12.11.2007   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nevíte, čím svého kamaráda / kamarádku obdarovat? Nakladatelství Paseka nabízí inspiraci – malou publikaci ve stylu Snoopyho, plnou obrázků a přátelských hlášek.

Maličká modrá knížečka upoutá zrak. Na titulní stránce najdeme pejska bígla, zvaného Snoopy, a jeho kamarády. A když knížku otevřeme, můžeme větu zopakovat. Na každém dvoulistu nalezneme vpravo obrázek ze Snoopyho stripů (buď s dětmi, nebo ptáčkem Tweetym) a vlevo nějaký citátek o přátelství.

Publikace nese jméno Přítel je … navždycky. I proto každá z větiček snažící se v komiksovém světě definovat přátelský vztah začíná právě oním: „Přítel je…“ a pokračuje kupříkladu „ten, kdo si myslí, že tancuješ fakt skvěle,“ nebo „ten, kdo se tě nesnaží sestřelit“. Pokud snad někdo čekal výroky antických filozofů na téma vztahy a přátelství, nechť si nechá zajít chuť. Větičky neobsahují žádný hlubší smysl, nesnaží se o poetičnost a výsledný dojem zanechává ve čtenáři pocit, zda autoři publikace nenamrskali do knížečky náhodně obrázky a poté se k nim za každou cenu snažili vymyslet komentář. Ostatně, mělo-li by se věřit všemu, co je psáno, tak vaším přítelem navždycky nebude ten, komu se jako vám nezdá o vanilkové zmrzlině.

Obávám se, že zarytí milovníci pejska Snoopyho a jeho vtipných, leč poněkud k existenciální temnotě směřujících příběhů, mohou cítit vnitřní pohanu svého idolu. Prznění modly jménem Snoopy za účelem dárku-kýče. Docházím proto k závěru, že tato publikace vlastně nemá být považována za knížku. Má fungovat prvoplánově jen coby dárek, dle mého mínění navíc ne příliš zdařilý. Leč doba přeje kýči a zbytečnostem. Úspěch se proto možná dostaví…

Autorem kreseb zůstává Charles M. Schulz, stvořitel Snoopyho a celého okolního dětského světa. Přestože autor zemřel již před sedmi lety (ve věku 77 let), sláva jeho stripů rozhodně neupadá. „The Peanuts“ – komiks, který si získal celý svět a vynesl Charlesovi slávu, však kupodivu nese nenáviděné jméno. Autor sám nenáviděl toto pojmenování, které si prosadil vydavatel, až do samé smrti.

Publikaci Přítel je … navždycky ilustroval Charles M. Schulz
(Kniha je překladem anglického originálu A Friend is … forever)
Nakladatelství Paseka 2007
Zdroj foto: www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0231 s