Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 6.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníBlbštajni vítězí

13.12.2007   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Útlá knížečka Tři vánoční povídky, bez ohledu na titulek, nabízí nesentimentální čtení. Spisovatel Petr Šabach zůstal věrný své povídkové formě a jeho nekompromisní vyústění každé z nich dokresluje jeho styl, když své příběhy zasadil do jinak šťastného vánočního času.

Jednotlivé povídky, dle roku vzniku, dělí jednadvacet let. Tak jako v jiných autorových knihách, počítejme s absurditou byrokracie a její pseudomocí, jdoucí mimo vládnoucí režim. Petr Šabach své texty umí naplnit „androšskou poetikou“. Pojetím, slovníkem i četností čtenářské obce musel rezignovat na umístění v žebříčku prodejnosti svých knížek. O to pravdivější příběhy z jeho stolu dobývají svět. O to větší stydno cítím při poznávání jeho postav z protějšího břehu. Každý ho pocítí jinde, čtenářovo právo.

Vynucená akceschopnost, kolorit našeho prostředí, do očí bijící nepraktičnost rádoby inteligence. To jsou stavební kameny Šabachovy tvorby, s nimiž se potkáváme od prvního vydaného titulu. V nich si rozhodně nerazí cestu snaha po největším počtu autorských archů. K tomu, aby mě dostal, mu stačí dost málo stran. Čtu je víckrát, přiznávám. Ne u všech autorů mám takovou potřebu.

Podle jeho povídek vznikají filmové scénáře. Je zajímavé, že filmy, vznikající z těchto předloh dosáhnou větší popularity než vlastní text. Nevím, jak Petr Šabach tvoří. Jestli se mu vizuální podoba vybavuje už při psaní „prostém“, přichází s jakýmsi fragmentem kompletu. Ale ten stojí za to. S radostí křičím, že z mého pohledu ano.

Tušená spřízněnost se světem elektrických kytar na mě dýchá nesmírně často. Pro autora zdrojnice podnětů, pro čtenáře nezidealizovaný svět v ústí jeho myšlenkové řeky. Přeplavat nelze, vnořit se ano.

Petr Šabach: Tři vánoční povídky
Nakladatelství Paseka 2007
Zdroj obrázku
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0622 s