Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 27.5.2022, svátek má Valdemar 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


Měření... zpívající hymnu v plynové komoře

15.12.2007   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Že může mít autor velmi hluboké vnitřní důvody k tomu, aby napsal tragický milostný příběh, to nám vysvětluje Hana Androniková ve své oceněné knize „Zvuk slunečních hodin“ (v ní právě takový příběh popisuje): Lidé nedokáží cítit bolest nad milióny zavražděných anonymních Židů, ale dokáží soucítit s jedním konkrétním člověkem, jehož příběh znají a jehož utrpení s ním prožijí. S tím zároveň souvisí fakt, že historie se opakuje a lidé dělají znovu a znovu stejné chyby. Jednáme jako neponaučitelní idealisté. Rychle zapomínáme na staré rány a nesnažíme se poučit z ran druhých.

Takových a podobně hlubokomyslných myšlenek je kniha plná. Ne složitě podané filozofické úvahy, zato však originální literární spojení, bohatý děj a košatý jazyk, navíc odpovídající době. Překvapivé vzletné metafory, jež činí ze čtení skutečný požitek. Reálné popisy situací, zasazené do skutečného děje jako drahokam do zlata dějin. Nemuselo by se jednat ani o prvotinu autorky, abychom ji obdivovali - i když člověk o to víc žasne nad autorčiným vybroušeným stylem i odbornými znalostmi, s nimiž popisuje třicátá léta baťovského růstu, život hrdinů v Indii i strasti v koncentráku se zdůrazněním jednotlivých odlišností mezi Terezínem a Osvětimí.
Snad ve všech situacích Androniková donutí čtenáře k zamyšlení, včetně právě zmíněného popisu koncentračních táborů. Se zkušeností psychologa popisuje změnu náhledu člověka na své útrapy, vyzdvihuje povahy, které se zdají lépe uzpůsobeny ke každodennímu boji proti ponižování a šlapání po lidské důstojnosti. Soucit, lidskost či hudba tady vystupují jako něžné květinky střídmě rostoucí po holém betonu. Androniková nezapomíná ani na národní hrdost a šlechetná srdce zpívající hymnu v plynové komoře.
Ačkoliv hlavními hrdiny jsou především Ráchel a Tomáš, děj popisuje autorka z několika různých úhlů, pohledu různých lidí. Střídání časů a postav (vyprávění ve třetí i první osobě) děj náležitě osvěží, i když čtenáře nejspíš i občas na chvíli zmate – musí přemýšlet nad tím, „kde se vlastně nyní nachází, v jakém čase a jakém místě“. Nejvíce to vyplyne v případě vojáka Peta, který svým vyprávěním přispěje do celé jedné kapitoly v první části knihy, ale jeho existence se vysvětlí až na samém konci. Podvědomé „podržení postavy v mysli“ odvádí pozornost od hlavního děje. Nedá se však říci, že by tato konstrukce knize ublížila. Záleží na každém, jak složité četbě dává přednost. Zatímco jeden bude možná nerad listovat zpátky, druhý si v časových skocích naopak bude libovat.
Zcela osobní výtku pak vznáším k rozuzlení, které se mi na můj vkus zdá řešené příliš nepřímo. Ne že by ho autorka odflákla, zajisté se naopak jednalo o záměr. Život už je takový. Doufáme v nemožné. Žijeme v neustálé nejistotě. Však i proto tak prožíváme s Tomem jeho marné čekání u vlaku. Přesto má čtenářská duše volá po tom, aby se buď manželé alespoň na okamžik shledali, nebo aby Tom mohl svou ženu alespoň pochovat. I přes tuto, pro mne hořkou, zato stále jen subjektivní drobnou vadu na kráse, jistě patří „Zvuk slunečních hodin“ mezi výborně propracované romány, které se zapíší hluboko do srdce i do paměti. Zkrátka je to ten typ knihy, kterou můžete přečíst několikrát - nikdy vás nepřestane nudit a naopak v ní příště zase něco nového objevíte.

Hana Androniková, Zvuk slunečních hodin
Euromedia Group, 2001
Zdroj foto: pozitivni-noviny.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 15.12.2007 - 0:39

A mě právě architektura knihy připadá jedinečná a absence happyendu, či aspoň jeho náznaku mi přijde v tomto případě šťastná.

Od: Renata Šindelářová - 15.12.2007 - 12:36

Jedinečná ta kniha rozhodně je. A že by chyběl happyend? Ne. Ostatně pohřbít svou ženu není žádný happyend. A čtenář od počátku tuší, že Ráchel zemře. Nechyběl mi happyend, ale vysvětlení. Prostě okamžik, v němž Ráchel coby čtenáři naposledy opouštíme, se mi zdá zvláštní. Ovšem umně se tím prohloubil pocit nejistoty, když stál Tom u vlaku - protože co když... třeba? Zkrátka, jak už jsem řekla, podle mne se jednalo o záměr. Navíc reálný, protože v životě to tak chodí. Ale to už bych se opakovala...

Od: Radka Zadinová - 22.1.2008 - 12:17

Autorku obdivuji a tiše jí závidím:-) A taky se těším na další knihu. Už aby to bylo:-)

Od: Renata Šindelářová - 22.1.2008 - 18:48

Radko, a jak je to s těmi povídkami? Myslela jsem, že již vyšly!

Od: Radka Zadinová - 23.1.2008 - 10:37

Povídky vyšly, ale já mám spíš na mysli nový román. Jak víš, dávám přednost ucelenému příběhu než povídkám:-) Ale ty tvé si vždycky ráda přečtu. Tak jen piš piš nebo na tebe pošlu myš!:-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0404 s