Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


Měření



V Nové síni dávají lišky dobrou noc

28.12.2007   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pro ty kdož tápou: Nová síň není žádné okultní místo, nýbrž urbanisticky trochu nešťastně umístěná galerie, na kterou narazíte v jedné z uliček napojených na Národní třídu v Praze. Lišky si tu daly sraz a pozorují svýma velikýma očima návštěvníky…

Naštěstí nejde o slintající zvěř nakaženou vzteklinou, která se vlivem nemoci přestala bát lidí. Dokonce nespatříte ani lišky ochočené. Zůstanou totiž v bezpečí uzamčené pod umělcovým štetcem na plátnech všelikých velikostí. Od malého obrázku až po plátna velikosti stěny průměrné pražské garsonky. Různorodost nenajdete jen ve velikostním pojetí, ale i v uměleckém rozmachu napříč styly.

Oním umělcem – liškotvůrcem je pan Stratil. Kontroverzní to malíř, grafik a také (dle doprovodného textu) performátor. Ostatně, nedávno si zaperformoval i v Rudolfinu. Osobně musím říci, že ačkoliv nabízí podívanou monotématickou, žánrově neubíjející, nejde o výrazný umělecký zážitek. Ano, některé lišky jsou pěkné, avšak styl malby: „rozdělám a nedokončím“ neodpovídá mému uměleckému vkusu. Bohužel také galerie nenabízí kompletní složení liščího chovu pana Stratila. Spatříme tedy jen část, ze které však můžeme usuzovat na celek. Bohužel, díky tomu máme výstavku velmi rychle za sebou.

Co na liščích potrétech stylizovaných a la dětská kresba upoutá nejvíce? Určitě oči, jepropracovanější a nejvýraznější část obrazů. Ať jde už o lišku levitující, nacistickou či noční, do kostela jdoucí nebo prostě jen čučící, oči vás zaujmou. Do nich zrcadlí Stratil vlastnosti lidské, lišku, coby synonymum mazanosti odráží v sociálních poměrech dnešné doby. Avšak stále – je to pořád jen liška.

Při návštěvě výstavky však nezapomínejte, že Stratil, téměř šedesátiletý umělec, leží kritikům pěkně v žaludku. Důvod? Nezařaditelnost. Svým uměleckým projevem zůstává tento vedoucí ateliéru kresby Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně zkrátka nezaškatulkovatelným. Vidíte kubistickou lišku? Inu, až přijdete příště, uvidíte něco tak odlišného, že vám ani nedojde, jak umělce již znáte…

Stratil sám si naštěstí nemá potřebu na nic hrát. Proč liška? Proč tolik lišek? Má to nějaký esotericko – mystický důvod. Prý ne, jak se dočteme, nazývá svou liškománii prostě osobní posedlostí. Tečka. Nic víc nehledejte.

Pokud se rozhodnete navštívit liškami okupovanou Novou síň, musíte si pospíšit, s příchodem roku 2008 výstava končí – zbývá tedy pondělí.

obrázek, který můžete vidět krom jiných také na výstavě převzat z: www.erdinger.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.039 s