Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníObnažená Portmanová a tři bratři

24.01.2008   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vítejte ve vlaku společnosti Darjeeling Limited. Proveze vás esoterickou Indií křížek krážem a občas se mu stane i zvláštní věc – prachsprostě zabloudí. Myslíte, že vlak nemůže špatně odbočit? Sourozenci Whitmanovi vám na svém příkladu jasně ukáží, že v Indii zažijete spousty zvláštních věcí…Jack Whitman (Jason Schwartzman), trávící dny oblečen do žlutého županu, odtržen od reality. Hodiny, dny, týdny. Život, který ztrácí smysl. Utíká před tragédií, bývalou milenkou i sám před sebou. Dokud nezazvoní telefon a smyslný ženský hlas mu dá jasné znamení: schovávat se, bylo marné. Ovšem jen blázen se může schovávat před kočkou, jakou je Natalia Portman. Obzvlášť, když se o hodinu později má promenádovat po hotelovém pokoji nahá.

Film končí. Tedy, ne zcela. Končí jen předfilm. Divák se podivuje nad nevídaným zpestřením a hádá, zda má vůbec onen krátký zážitek z Hotelu Chevalier v Paříži nějakou souvislost s dalším, již opravdovým, velkým filmem. Věřte - nevěřte, má.

Taktovku režie uchopil Wes Anderson, známý především Životem pod vodou. A jako téměř vždy, hraje zde i Owen Wilson – nejstaršího ze tří bratrů Whitmanů, organizátora esoterické výpravy napříč Indií, která si klade za cíl opětovné sjednocení rodiny. S hlavou v sádře a jednou botou organizuje rituál pavích per, dává k narozeninám a opět zabavuje mladšímu bratrovi pásek a dovolí vzít do vlaku jedovatého hada. Jistě nikoho nepřekvapí, že plaz brzy provizorní bedýnku překoná a vydá se na vlastní štreku podél kupé.

A hlavně je tu bratr třetí - Peter alias Adrien Brody. Okouzlující elegancí, kterou dokáže divákovi (zejména divačce) pouhým pohybem navodit lyrickou atmosféru esoterickými obřady nabité Indie, spojuje s jasně vykreslenými charaktery bratrů a dohromady tvoří ukázkové trio. Tragédie střídá komedii, lehký humor typicky bollywoodského prostředí nezatíží intelekt, pobaví, ale přitom zůstává věrný inteligentnímu divákovi a nesklouzává k frašce či Americe typické potřeštěné bláznivině.

Světově nejznámějším hercem v Darjeelingu zůstává Bill Murray. Ačkoliv to vypadá, že jeho role získá zásadní charakter, končí chvíli poté, co vypukne. Ale o pěkný výkon jde, i když trvá jen pár minut…

A jaký je Darjeeling Limited (film se jmenuje dle vlakové společnosti, se kterou bratři většinu filmu cestují) jako snímek? Skvělý. Možná nesedne každému, ale inteligentní a občas decentně praštěný tragikomický humor v bollywoodském pojetí úžasných scenérií doplňuje perfektně zvládnutá kamera. Lze očekávat, že si film ještě nasbírá několik cen…

Hrají: O. Wilson, A. Brody, J. Schwartzman, B. Murray, N. Portman atd.
Režie: W. Anderson
Scénář: W. Anderson, R. Coppola, J. Schwartzman
Kamera: R. Yeoman

Premiéra 24.1.08
Foto: Bontonfilm a.s.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0434 s