Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření



Důchodce v pasti I.

05.02.2008   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

A vy s ním! Dejte svého seniora do domova důchodců a o zábavu máte postaráno. Musíte našlapovat jako po střepech, protože nikdy nevíte, zda svou iniciativou jim spíše neublížíte


Na rozdíl od jiných důchodců, kteří drží protestní hladovky proti umístění, proklínají uštvané a zaměstnané potomky, vyčítají jim nevděk a bůh ví co ještě z dávného pravěku křivd a obětování, naše babička si náhle sbalila uzlíček, v kterém skoro ničeho neměla, a rázně zaklepala na dveře místního domova. Dostala totiž oprávněný strach z falešných výběrčích za plyn, elektřinu, opravářů televizí, kontrolorů všech možných trubek a rozvodů v bytě, prodavačů povlečení či žíznivých snědých spoluobčanů. Jedno jim bohužel nelze upřít: zůstane za nimi vyprázdněný štrozok, to v lepším případě, v horším babička přikurtovaná na židli. Nad tím vším se vznášel krvavý duch manželů Stodolových. Před staletími by se jistě uchýlila za zdi kláštera, dnes se nabízí vyspělá sociální instituce.

Pro objektivitu je třeba zmínit, že ji okamžitě poslali domů, ale přislíbili, že druhý den ji přijmou. Jak řekli, tak udělali. Od té doby začíná nepřetržité handrkování s vedením, které na všechny podněty, dotazy a připomínky reaguje diplomatickým mlžením. Hned po příchodu přinesl sociální pracovník štos smluv se slovy:
Tady to pěkně podepište, babi!“
Co tam stojí?“ opáčila poučená babička. Ví přece, že nesmí podepsat nic, co by si nepřečetla:
Jsou tam malá písmena, nepřečtu je, moc tomu ani nerozumím.“
Obyčejná smlouva, jako že tu budete, ubytujeme vás, budete dostávat jídlo, vyperou Vám, všichni to podepisují, na tom nic není.“

Jasně, co se na tomhle musí podepisovat? pomyslela si vždy přímočaře jednající babička. Ani na okamžik nezapochybovala o téže přímočarosti sympaticky vyhlížejícího mladíka. A na to podepsala svůj ortel. Pardon, smlouvy mezi klientem a domovem. Skutečně ze svobodné vůle, bohužel bez znalosti jediné souvislosti. Kromě jiného podepsala, že dobrovolně odevzdává příspěvek na péči domovu. (Pravda, jednou týdně ji během necelých deseti minut osprchují, tato péče ji přijde bratru na pět set korun českých. To je asi vše, co za ty peníze dostane, alespoň nic jiného soc. pracovnice nedokázala jmenovat.)

Stanovisko MPSV: Příspěvek na péči vždy náleží klientovi, nikoliv Domovu. Je zasílán pouze tam, kam určí jeho příjemce, tj. klient nebo jeho zákonný zástupce. Do domova pro seniory posílá obecní úřad příspěvek jen tehdy, pokud takový pokyn dostal od klienta. Domov proto jej nedostává automaticky, ale jen tehdy, pokud se takto dohodl s klientem a ten s tím vyjádřil (písemně) souhlas.


Pokračování příště (klikni)

Foto: www.umext.maine.edu



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: jana - 6.2.2008 - 20:55

tak to má koupel jako na zlato kartu v našem klubu. :)

Od: Marta - 14.2.2008 - 0:29

Nezlobte se milá Jindříško, ale píšete nejspíš silně zaujatě, nevím, kde je Vaše babička umístěna, a nepochybně jste u přijmu do domova důchodců nebyla přítomna, to, co popisujete je nesmysl a pokud ne umístěte babičku jinde; i když to nebude jednoduché.

Od: Marta - 14.2.2008 - 0:39

Ještě se vracím.......příspěvek na péčí náleží klientovi jen v případě pokud prokáže, že se o něho někdo stará. Tedy rodině klienta pokud se stará rodina, sousedovi, pokud se stará soused, pečovatelské službě, pokud má klient toto opatření. Domovu d. pokud je klient v péči domova. Klient vždy, milá Jindřiško, musí prokázat, že o něho někdo pečuje. Pokud toto neprokáže, nemá na příspěvek nárok.

Od: Jindřiška - 14.2.2008 - 8:32

Tak, jak jsem se informovala na MPSV, příspěvek náleží klientovi, který si za něj služby "kupuje", nikoli tedy sousedovi. teprve tomu důchodce zaplatí za pomoc-nákup, přinesení léků apod. Když tedy dle Vás, třeba níte lepší informace, když jste z oboru, proč DD si nechá předání peněz tímto způsobem potvrzovat, proč nejedná na rovinu? Vím, že se tam o babičku starají, je pod kontrolou, což je k nezaplacení, ale na druhou stranu taková snaha o utajení financování mě znepokojuje a nabízí spíše temnější vysvětlení. Běžně se poukazuje, že DD vybárají několikatisícové "vstupné"

Od: Jindřiška - 14.2.2008 - 8:34

Jistě, jsem možná zaujatá, ale v žádném případě to není nesmysl. prostě odpovědí se mi nedostává

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.8419 s