Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníChudoba versus boháči

31.01.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zatímco na jedné straně umírají lidé hlady ve strašných podmínkách, za vodou si žije nevíce miliardářů v luxusních sídlech s bazény, drahými auty a služebnictvem. Pohledem na úplné dno a poté krátkým zvednutím očí k naprosté špičce hmotného dostatku završíme lednovou koncepci Rozhledny s tématikou KONTRASTY.

Nemají co jíst, jejich děti umírají hladem. Voda, kterou pijí, patří do zdravotně závadné a v našich krajích bychom se v ní ani nekoupali. Oblékají se do hadrů, bydlí v polorozpadlých chýších a neumí číst. Stručně tak můžeme charakterizovat základní okolnosti, provázející chudobu. Tou rozumíme nemožnost naplnění lidských práv, neboť život, který prožívá většina obyvatel chudých zemí, zůstává stále se základními lidskými právy v rozporu.

Světová banka dokonce vymezila chudobu finančně – čí příjmy nedosáhnou hranice 1 USD na den, spadá do kolonky extrémní chudoby. Pro doplnění, 1 USD je v současnosti cca 17,50 Kč. Takto nízkou životní úroveň má ve světě více než miliarda lidí. Nejvíce jich žije v subsaharské Africe, druhé místo drží jižní Asie.

Nemůžeme samozřejmě srovnávat chudobu plošně. Kdo je u nás chudší, tj. nemůže se řídit každým novým trendem, bydlí v malém panelákovém bytečku a objíždí supermarkety s levným jídlem, by byl zase v Africe za boháče, který si dovolí služebnictvo bez mrknutí oka. Ani úroveň našich, českých bezdomovců, se nedá s chudobou v Africe srovnávat. Ano, u nás zase hrozí tam neznámé umrznutí, ale přesto, když pozoruji každý den bezdomovce s krabicákem vína a cigaretou v ústech, mají se stále ještě dobře…

V 19. století se obyvatelé Japonska a části Evropy dožívali průměrného věku 40 let. Dnes stáří značí věk o 30 let více. Vzrostla nám zde boomem industrializace životní úroveň, ekonomika se drápe vzhůru takřka nepřetržitě. A čím výš se vyšplhá, tím větší rozdíl pocítíme v porovnání s Afrikou. Oněch 40 zde stále platí za skutečně požehnaný věk (nepočítáme-li státy blíže k Evropě jako Egypt atd.). Místo, aby slavná globalizace poskytovala stejné vzdělání na všech místech, rozdíly stoupají úměrně s ekonomikou. Konkrétně v Africe stojí vzdělání v cestě peníze. Děti samozřejmě mohou studovat… pokud jim to rodiče zaplatí. Průměrná africká rodina může poslat do školy maximálně jedno dítě. Samozřejmě prvorozené. Ostatním se vzdělání nedostane a tak, po vzoru rodičů, uchopí animální úkol – rozmnožování se. Jenže zde začal již dávno začarovaný kruh – čím víc dětí bude, tím méně z nich vyroste v rámci naplnění základních lidských potřeb…

Oproti tomuto všemu vynáší indsutrializace a globalizace jen pár jedinců k úplnému vrcholu. Každý rok vydává časopis Forbes seznam nejbohatších lidí světa. Milionáři na něm nejsou, oproti jménům na seznamu působí jako úplní chudáci. Naštěstí většina z těchto bohatých lidí řídí nějakou neziskovou organizaci, i když se lze ptát, kdy jde o dobrý úmysl a kdy o manipulaci veřejností, která by často nejraději některé z osob na seznamu ukamenovala.

První tři místa hledejme v Americe: světoznámý William Gates III., druhé místo obsadil sedmdesát šest let starý Warren Buffest a třetí místo patří Carlosovi Helú (kterému je 67). Až čtvrtý nejbohatší člověk na Zemi bydlí v Evropě. Konkrétně Švýcarsku – Ingvar Kamprad, osmdesátiletý pán.

Poohlédneme-li se po naší malé republice, opravdu bohatých lidí tu moc není. S Ruskem, kde zažívají milionářský nárůst nebývalé rychlosti (samozřejmě v onom kontrastu ke spoustě lidem, kteří nemají ani na nové boty), se srovnávat nemůžeme. Zřejmě nejbohatším Čechem bude zřejmě Petr Kellner, majitel skupiny PPF. I ten řádně podporuje dění na neziskové scéně, a to zejména kulturní. Ročně pod vizitkou PPF můžeme vidět několik výstav, sponzoruje divadla atd.

Celý článek o nejbohatším muži světa si na Rozhledně můžete přečíst zde

Foto: http://www.svetvnakupnimkosiku.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0236 s