Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníDůchodce v pasti III.

12.02.2008   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co vy na to, pane Cikrte a Julínku, argumentovali jste tím, že když je člověk v nemocnici, tak doma ušetří. Sice neušetří ani doma, ale v domově důchodců tuplem!

Asi ve stylu juchejte, nový rok vás poučí. Pravda je, že babička měla vypnutý telefon. Zase to ale nebylo nic zvláštního, dost často se jí to stává, a proto jsem to vzala tak, že má vybitou baterku. S každým naprázdno vyzvánějícím dnem se moje panika přece jenom zvyšovala...

V pátek 4. ledna jsem v odpoledních hodinách vyndala ze schránky nevyplacený koresponďák, odeslaný před dvěma dny, tzn. 2. ledna 2008. Na něm stál zlověstný text, ozdobený překlepy: Paní M. byla dne 30. prosince 2007 hospitalizovaná na neurologii teplické nemocnice.

Zatmělo se mi před očima, pomyslela jsem na nejhorší. S horečným spěchem jsem našla číslo nemocnice, lékařka se mnou mluvila, nechtěla prokázat mou totožnost! A sdělila mi vše potřebné. Naštěstí babička už je v pořádku a zítra jede zpátky. Ulevilo se mi. Tento pocit se nedá tak lehce popsat. Bohužel spolu s úlevou přišel nepředstavitelný vztek na vedení domova. Copak nemají telefonní čísla na mne, dceru? Proč okamžitě nezavolali? Proč třeba nenapsali SMS, mail? V době dnešních komunikačních možností pošlou s čtyřdenním, respektive šestidenním zpožděním tak závažnou informaci? Kdyby došlo k něčemu nevratnému, budu žít s výčitkami svědomí do konce života?
A vedení domova? Nic. Přijmou na uvolněnou postel dalšího. Život jde dál. Přece udělali vše. Situaci oznámili, co byste chtěli více.
 
A perlička nakonec. Za dobu nepřítomnosti nedostala vrácené „ušetřené peníze“, ale z kapesného ji okamžitě strhli 240 Kč za pobyt v nemocnici. ( Co vy na to, pane Cikrte a Julínku, argumentovali jste tím, že když je člověk v nemocnici, tak doma ušetří. Sice neušetří ani doma, ale v domově důchodců tuplem). Připadá mi nemorální a neetické (v podstatě vše, co jsem popsala), ale nejvíce fakt, že důchodcům po odevzdání důchodu, příspěvku na péči (s plným vědomím a radostí), zbyde v průměru tak 1000 Kč jako kapesné, určené k tomu, aby si mohl koupit něco, co ho potěší. A přitom si z něj musí zaplatit regulační poplatek za návštěvu lékaře, který za nimi dochází každý týden, léky, poplatky za recept a pobyt v nemocnici. Suma sumárum: skutečně jim toho pro potěšení a oslazení zbytku života nezbyde.

Stanovisko MPSV
: Pokud Domov nebude chtít respektovat zákonné postupy dle platné legislativy, doporučuji popsat situaci formou stížnosti na příslušný krajský úřad a požádat jej (není-li zřizovatelem tohoto domova) o inspekci na tomto zařízení.

Samozřejmě uvažuji o doporučení MPSV, ale obávám se, že Domov je formálně krytý, z tohoto pohledu je po právní stránce vše v pořádku. Dále mám strach, aby babičce nečinili nějaké příkoří.

Vždy to bude tvrzení proti tvrzení. Ale kdo uvěří 93 leté stařence, když pracovníci si vzájemně dosvědčí, že nic takového p ř e c e nedělají. A audity vždy absolvovali na výbornou. A teď, čerte, raď. Anebo, vy, milí čtenáři!Předchozí příspěvek: (klikni

Foto: www.harrycutting.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jana - 12.2.2008 - 8:29

Údajně se má jednat o situaci důchodců v DD, ktrerým reforma přinesla ponižující podmínky - někteří např. už nemají peníze na ostříhání nehtů

Od: Zdenka - 12.2.2008 - 9:22

Myslím, že současný ministr zdravotnictví je v řad
a co mu kladu za největší chybu je, že nedomýšlí věci do konce - nebo možná právě naopak ale do konce který chce. Mění věci, které bude jednou těžko měnit zpátky. Vím, že nejsme bohatý stát, ale přesto dívat se na péči o staré lidi přes peníze nepovažuji za dobré. A těch potřebných je stále více.Přeji mu, aby jednoho dne skončil jako chudý důchodce a zkusil si ty svoje nápady sám na sobě. To se mi asi nesplní a tak ať si aspoň zopakuje Nerudovu Dědovu mísu.

Od: jindřiška - 12.2.2008 - 9:33

Máte pravdu, oni skutečně nejsou schopni dohlédnout na konec. třicet, ani šedesát korun čas od času zaměstnaného člověka nezruinuje, ale pro člověka hospodařícího se zůstatkem 1000kč je to zničující, ponižující, nelidské...

Od: Milan Prokš - 12.2.2008 - 23:05

No to je teda síla, tohle všechno si člověk ani není schopný domyslet. Pokud to někde ve svém okolí nezažije. Co dodat. Co vy na to, pánové Pate a Patachone? (A ještě podotýkám, že pracuji ve zdravotnictví a nejsem zase až tak zaníceným odpůrcem regulačních poplatků...).

Od: Jindřiška - 13.2.2008 - 21:39

taky jsem netušila, že někomu se to(tzv. reforma, regulační poplatky, či pouhé zdražování) může dostat až na dřeň. Dokud nechodíš v něčích mokasínách, tak vůbec netušíš, která bije. kam vlastně ty vybrané peníze jdou? Na péči, jak sdělilo MZ nikoli

Od: Marta - 14.2.2008 - 0:04

Mno...pracuji s důchodci už 15 let a musím říct, že si opravdu "někteří" nemohou vyskakovat, ale na druhou stranu mají někdy vyšší důchody, než perzonál , který se o ně v domovech důchodců apod., stará. Není výjimkou senior, který si koupí oběd(50,-Kč) a rovnou vylévá polévku do WC a maso hodí psovi. Podotýkám, že obědy jsou kvalitní a že já bych si něco podobného nedovolila. Není to s nimi lehké, je třeba dívat se na to z obou stran.

Od: Jindřiška - 14.2.2008 - 8:45

Ano, někteří důchodci si to mohou dovolit, ale tvrdím, že většina nyní živoří. v žádném případě nechci snižovat význam práce personálu, vím, že je to práce těžká a nedoceněná, ale smysl tohoto příspěvku mi uniká. někdo si koupí oběd za 50 kč a druhému stejná částka zůstane na měsíc. a to je ponižující. Platy zaměstnanců řešte ve spolupráci s odbory! rada je to asi stejně adekvátní, jako dát babičku do jiného domova. Rádi bychom ji měli v Praze, ale zde je toooooooooooolik čekatelů, že se asi oficiálně nedočkáme. jinak i přesun osoby z místa, kde žila 50 let není jednoduchý. prostě to není jednoduché

Od: Jindřiška - 16.2.2008 - 14:15

Dnes jsem si přečetla radostnou zprávu, že počet důchodců s důchody nad dvacet tisíc přibývá - takže mnou vylíčené problémy v brzké době vymizí. Jen škoda, že se to nebude týkat všech, kteří celý život poctivě pracovali.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0544 s