Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 15.8.2022, svátek má Hana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13258
Komentářů: 11310


MěřeníBrněnský koktejl Shakespyré

20.02.2008   Petr Veselý   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Určitě jste se někdy nad nějakým příběhem zamysleli a zkoušeli si představit, co by bylo kdyby. Představte si, že to někdo udělal hned pětkrát a zkoncentroval do jednoho představení. Výsledkem je kompaktní směs Shakespyré – commedia plná omylů a naservírovat ji přijel do Paláce Akropolis soubor z brněnského divadla Husa na provázku.

Jelikož jsou domácí prostory souboru rozdílné od těch pražských, proběhlo hned na úvod opravdu vtipné entrée v podání Jiřího Jelínka. Po velmi podrobné instruktáži, jak vypadá nástup herců na scénu, mohla být započata plavba. Doslova zásadní úlohu totiž sehrál gumový raft Pálava jako pojící motiv pro všechny příběhy.

První přišel na řadu plavec dánský. &Sílený Tomáš Sýkora, ignorujíc vrtkou stabilitu dopravního prostředku na vodě, putuje na tajemné místo a občas přihodí historku o vyvraždění jedné rodiny. Celou dobu pevně svírá nevzhledný ešus, v němž vězí popel jeho životní lásky. Společnost mu tvoří háček (ten co pádluje na předku lodi) Jiří Kniha a kormidelník Jiří Vyorálek. Ti ho se zaujetím a neskrývaným překvapením poslouchají, až do té doby než zmizí. I tady končí příběh tragicky a nad hladinou se jak pára vznáší otázka „Jít či nejít.“

Druhá předělávka se zaměřila na Shakespearovu nejslavnější milostnou dvojici. Bohužel moderní doba nepřeje ostychu. Co naplat všechno se musí dělat pořádně. Vzpomeňte si na Jana Přeučila a jeho výstupy v duchu rétorické dokonalosti a projevů těla. Do podoby lektora posedlého čistým projevem se vtělil mladý Jakub &Smíd. Vytvořené podmínky připomínaly boxerský ring. Při jakémkoliv špatně odehraném projevu rozezněl o sebe činely. Vyučovanou dvojici milenců představovaly Jiří Vyorálek a Ivana Hloužková. Hned jak se jim do toho přestal plést jejich pedantský dozor, došlo na poměřování sil. Souboj spočíval v tom, kdo nejlépe dokáže zahrát umírajícího. „Ty voči jsou plný života a najednou…“ Najednou už to není jen hraní.

Celý děj příjemně utíká stejně jak projížďka na řece, volněji a hned zase rychleji. Ovšem nepočítejte s žádnou nudou, smát se budete až k pláči. Je příjemné po všech možných adaptacích, kde se toho tolik nemění, shlédnout zábavnou a odlehčenou klasickou divadelní tvorbu. Atmosféru příjemné projížďky napříč Shakespearovým dílem dokreslují námořnické oblečky a veselé autorské písničky, při nichž se herci doprovází sami.

Mimo to zjistíte i jak jinak se dá využít barel na vodu. Spíš než commedia plná omylů by bylo vhodné označit za hru plnou ponaučení. Hamlet měl vyjádřit Ofélii svou lásku, Romeo a Julie se měli řídit svým rozumem a vykašlat se na ostatní a tak dále. Všechno mohlo dopadnout jinak. Mnohdy právě jsou to omyly a nešťastná rozhodnutí, které radikálně a někdy i tragicky změní celý život. Stejně jako v normálním životě.

Scénář a režie: Jiří Jelínek
Hudba: Zdeněk Král
Kostýmy: Marie Mukařovská
Dramaturgie: Barbara Vrbová
Hrají: T. Sýkora, J. Vyorálek, I. Hloužková, J. Kniha, A. Buršová, R. Mikluš, J. Jelínek, V.
Kasalická, J. &Smíd a J. Kalvodová.
Plné vstupné: 200,- Kč
Snížené vstupné: 150,- Kč 
Délka představení: 70 min


Foto zdroj: www.provazek.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0398 s