Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníOkolo zeměkoule během vteřiny

06.03.2008   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Samuel L. Jackson a Hayden Christensen se utkají v pradávném zápasu paladinů a jumperů napříč všemi světadíly i červími dírami.

Pamatujete si ještě na nejnovější Hvězdné války? Po nich si čerstvě Christensen zahrál hlavní roli v akčním science-fiction filmu Jumper, který právě začala promítat naše kina. Filmovou družkou se mu stala roztomilá kráska Rachel Bilson a parťákem skákačem Jamie Bell.

Puberťák David nevede nejspokojenější život. Maminka zmizela neznámo kam, když mu bylo pět a s otcem od té doby nemá nejlepší vztah. Navíc je tak trochu zamlklý, což mu jednak brání se postavit otravným spolužákům, jednak navázat vztah se spolužačkou Millie. Odvaha mu však nechybí. I díky ní se ocitne pod ledovou krustou zamrzlé řeky. Utopení na dosah ruky… a najednou známé regály knih. Obecní knihovna. Promočený David zmateně vstává z podlahy. Má v sobě netušené schopnosti – dokáže se teleportovat do knihovny!
Moudrý divák již tuší. Nezůstane jen u té knihovny. Chlapec se může přenést na jakékoliv místo, které kdy viděl. I třeba do sejfu banky, kde si „vypůjčí“ pár drobných na několikaletý život na vysoké noze. Cestování začíná. Snídaně na pyramidách, oběd v Tokiu, drink v Moskvě a blondýnka na jednu noc v Londýně.
Žádná idyla však netrvá věčně. David zatím ani netuší, že okolo něj zuří pradávná válka starokatolických paladinů – nyní již s moderní technikou - a skákačů, lidí jako on. Těch, kteří dokáží tvořit během vteřiny červí díry a cestovat jimi kamkoliv.


Po vtipném a akčním Panu a paní Smithových či Agentu bez minulosti zatoužil režisér Doug Liman po těžkém soustu akční science-fiction. Bohužel toto sousto nestrávil se vším gustem a to, co zůstalo vyzvraceno v podobě rádoby velkolepého snímku připomíná spíše album fotografií z rodinné dovolené. Většinu filmu totiž pouze sledujeme nákladné putování hlavního hrdiny po celém světě, rodnou vísku nevyjímaje. Zde k sobě přibere onu již dospělou kočku, do rodinného alba přibude pusinkující se páreček. A poté v pozadí ještě šklebící se skokan Griffin a paladin Cox.
Teleportování sice není žhavá novinka ve sci-fi žánru, ve filmovém pojetí mohlo jít ale o osvěžení. Kdyby ovšem k tomuto námětu někdo napsal dobrý scénář, nikolivěk poskládal prapodivné leporelo, které strukturou připomíná spíš časově přešvihnutý předfilm.

Nemá smysl zmiňovat se o hereckých výkonech, které můžeme považovat za postačující, ale scénářem zabité. Za vidění tak stojí jen prvních pár teleportací (než se omrzí) a samozřejmě scenérie. Místa okolo celé planety, města i příroda. Záběry v divoké jízdě i nekonečné kaňony z vrtulníku. A k tomu se několikrát zasmějete. Dost málo na tak výpravný film…

Nenechte se zlákat ani obrázkem na plakátu, vypadá jako něco mezi Matrixem a Bournovým ultimátem. Věřte spíše filmovému Jumper sloganu: Kdekoliv – cokoliv – hned. Ten se ke snímku hodí – k hloupému sloganu, hloupý film.

Režie: Doug Liman
Scénář: David S. Foyer, Jim Uhls
Hrají: Hayden Christensen, Jamie Bell, Samuel L. Jackson, Rachel Bilson
Premiéra 6. března 2008

Fota: www.jumperthemovie.com

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.05 s