Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 15.8.2022, svátek má Hana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13258
Komentářů: 11310


Měření



Zmatený protestní pochod

14.05.2008   Petr Veselý   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Praha se opět po roce s malým zpožděním dočkala demonstrativního průvodu za legalizaci marihuany. Všechny média musela být trochu smutná, protože se tam nikdo s nikým neporval. Objektivy kamer zabraly jen lidi svobodně pokuřující jointa, aniž by to někoho zajímalo. Právě myšlenka svobody celé akci chybí.

Každý rok se musím organizátorům trochu smát. Nevím, jestli před x lety, kdy se květnový pochod za legalizaci marihuany dostával do prvních ročníků, neudělali pořadatelé chybu v názvu. Pravda, tehdy tam opravdu chodili lidé s jasným názorem na věc. Jestli nám nezlegalizujete konopí, tak se rozzlobíme. I když, jak jsem již trochu naznačil, v dnešní době nejde o nějaké radikální protestování. Jde jen o jednu z mnoha akcí v kalendáři, na níž je prostě zvykem dorazit, projít se a pak si zatancovat na koncertu. Zkrátka happening. Je to asi již tradice. Ovšem i tak si myslím, že pojem legalizace prostě někdo utrousil v plénu a lidé se toho chytli. S tím, že jim pak někdo vysvětlil, za co to vlastně bojují. Myslím, že vysvětlení bylo asi správné, ale pojem legalizace v sobě skrývá úplně jiné věci.

Pokud ten den někdy nastane a opravdu se marihuana stane další legálně prodávanou drogou, budou se asi dnešní protestanti divit, čeho dosáhli. V podstatě to bude vypadat, že při běžném nákupu v super-hyper nákupním středisku navštívíte obchůdek, kde vám milé a věčně vysmáté slečny (nebo páni) prodají vámi vybranou odrůdu marihuany. Přičemž samozřejmě bude existovat limit, tedy kolik gramů si budete moci koupit. Oproti nákupu u dealera někde v temné ulici máte jistou, co si kupujete, a přesnou váhu vašeho zboží. A teď přijde to nejlepší. Tak jako z každé legálně prodávané drogy (alkohol, cigarety) zaplatíte spolu s cenou i daň z přidané hodnoty. Ta poputuje do kasy našeho milého státu. Stát pak bude moci i regulovat trh s marihuanou podle vlastní potřeby. Jaké množství THC (tetrahydrocannabinol – účinná látka v konopí) prodávané konopí nakonec může obsahovat? Proto nikoho nepálí nějaký sranda-průvod, když toužený výsledek přinese pro stát výnos.

To, o co by měli především dnešní protestanti bojovat, je úplná dekriminalizace marihuany, což přece jen značí jiný pojem. I když v poslední době přibyl další ústupek ze strany státu, držení tří rostlin není bráno jako trestný čin, ale pouze jako přestupek, stále nemáte ten svobodný zahrádkářský pocit. Musím se přiznat, že ani jednou jsem na této akci nebyl. Ne z důvodu, že se protestuje za drogu, ale protože s legalizací v tomhle pojetí nesouhlasím a jsem pro dekriminalizaci.


Zdroj foto: muni.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jaromír Komorous - 14.5.2008 - 0:36

K té poslední větě se přidávám bez výhrad.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0334 s