Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníKeltské tóny mezi kapkami deště

20.07.2008   Michaela Wilhelmová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kytary, housle, flétny, dudy a skvělý zpěv. Plejáda kapel obsadila v zamračené sobotní odpoledne Budyňskou tvrz. Počasí s hudebníky i publikem laškovalo, ale i tak: další Keltský kruh se vydařil.

Snad druidové, snad mýlka v meteorologické předpovědi. Každopádně letošní festival nabídl ochutnávky kvalitní irské, bretaňské i české muziky a to bez předpověděného uragánu s nesnesitelným vlnobitím deště. A těch pár kapek vody? Ty ještě nikoho nerozmočily. Na dvou pódiích se střídala kapela za kapelou, nad hledištěm se rozkládaly tradiční stánky a návštevník mohl i zkusit některou ze zkoušek zručnosti: střelbu z luku, hod sekerou na cíl, souboj na kládě a dětičky i házení kroužků na rytířské brnění či míčků drakovi přímo do chřtánu.

Start vypukl ve 13:00 kapelami BANDSHEES, FLASHBACK, KELSKÁ VINICE, APLE, VLTAVÍN a DENEB.Krásné ženské hlasy i vláčná rytmika prýští a diváci poslouchají, potulují se po stáncích a s obavami vzhlížejí k nebi. Droboučké mžení se mění v malý deštík. Na pódium vstupuje SHANNON, svižná kapelka s písněmi, které rozproudí příjemnou, leč mírně usínající náladu. Zvuk píšťaly ovládne celé nádvoří a vysokým tónem zalétne až k obchodníkům s dobovou keramikou, dekoracemi i batikovanými oděvy.


Nastává čas české (ale dle pohledu skotské) formace RHODESIA. Z laviček se konečně zvedá prvních pár odvážlivců a na parketu se začínají vlnit lidská těla. Ještě krátká instruktáž o rozdílu mezi českými a skotskými dudy (do českých nemusíte foukat), několik vtípků a drsná muzika otřásá základy tvrze.
 - Zmenšeného dudáka Rhodesie si můžete prohlédnout v ikonce reportáže.
K tanci se konečně dostává i COISCEIM. Končící přeháňka zanechala na taneční ploše paseku v podobě vody a udělala z ní spíše klouzačku. Organizátoři rychle přírodní katastrofičku napravují, ale i tak je vidět, že uklouznutí je nasnadě. Krok dívek se ale rychle zpevní a irský tanec okouzlí publikum svými svižnými pohyby.


Krev zklidní kapela MARW a publikum již jásotem vítá oblíbenou téměř bretaňskou formaci BRAN. Čeština s krásným francouzským přízvukem láká zraky i sluchy přítomných dam, a když kapela spustí, je před pódiem plno. Těžké loučení, ale ještě na řadu přichází FLERET v čele s paní &Sulákovou. Poslouchá se to pěkně, ale člověk se spíše ptá, zda je Keltský kruh opravdu vhodná akce pro tuto muziku. Hlediště se pomalu vyprazdňuje, čas pokročil, padá spánek. Poslední probuzení zajistí mužská kapela TALIESYN a pak již hajdy do spacáků. Déšť si své vybere řádně až ráno, po festivalu. Jeho čas šetřil, jak jen to šlo. A nakonec se zdařilo. Tak zase za rok!


Foto: Vladimír Liška

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s