Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníNahá herečka - má ostuda

18.07.2008   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jiřina Bohdalová se po zveřejnění fotografií deníkem AHA! zhroutila. Není se co divit. Kdyby mě někdo vyfotil, jak nahá věším prádlo, a poté fotky prodal do jednoho z nejčtenějších bulvárů, dopadla bych stejně. A proč se právě teď stydím, když se to nepřihodilo mě?

Hanba nepadá na hlavu naší přední herečky, přestože je to právě ona, koho viděl národ v rouše Evině. Ostuda padá na ty, kteří snímek pořídili a ještě více na ty, kteří jej dovolili uveřejnit. Novináři. Peroutka, Neruda a další - každý by se musel v hrobě obracet, kdyby věděl, kdo se dnes označuje pojmem novinář.

Kdo čte Rozhlednu častěji, asi si všiml, že píši. A možná je z toho i poznat, že mě to baví. Ostatně, není nic lepšího, než když můžete dělat práci, která je zároveň vaším koníčkem. Ano, je ze mě novinářka. Na tuhle chvíli jsem se těšila spousty let (a pokud jsem nechtěla být novinářkou odmalička, snila jsem o kariéře spisovatelské). Baví mě recenzovat filmy i výstavy, psát populárně-naučné články o možném i nemožném a sem tam si dát lehčí oraz formou lifestylu. Ale bulvár, to pro mě bylo vždycky silné kafe. Ostatně, těžko bych mohla psát do časopisů, ze kterých se mi dělá fyzicky zle, vidím-li některé titulní strany.

Ale i bulvární noviny jsou novinami a lidé v nich novináři. Jedna práce, stovky nuancí. Trochu domýšlivě mě bavívalo říkat, že dělám novinařinu. Věc, za kterou se člověk nemusí stydět, ba naopak. Ale platí to stále? Blesk čte největší procento národa. Logicky si tedy pod pojmem novinář musí asociovat toho „svého“ novináře – tedy bulvárního. Aha! je ještě ostřejší, než Blesk. A tudíž, řeknu-li: „Dělám novinářku,“ co si vybavíte? Prohýřené večírky, kde sleduji s fotografem za zády, kdo se přiopil a kdo nemá oholené podpaží? Mám dojem, že většina národa ano.

Proto se stydím. Chápu existenci bulváru i to, že lid ho žádá. Ale vše musí mít meze. Být jedním novinářem s lidmi, kteří nechápou význam slov morálka a jdou jen po penězích, je totiž ponižující. Paní Bohdalová v otevřeném dopise trefně poznamenává, že zatímco elektronická média hlídá Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, tištěná mají úplnou volnost.

Možná si teď klepete na čelo, proč si vlastně chci sama na sebe šít bič. Asi jsem příliš konzervativní, asi i naivní, ale snažím se vnímat společnost jako systém, postavený na několika pilířích. A morálka, slušnost a vlastnosti přidružené, jsou jedním z těch nejsilnějších. Pod otevřený podpis paní Bohdalové jsem se podepsala. Trochu paradoxně, vždyť je proti novinářům. Ale můžeme těmhle lidem ještě říkat novináři?

Chcete-li si dopis přečíst a připojit svůj podpis, můžete zde: http://hereckaasociace.cz/?chapter=dopis

Foto: fdb.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Zuzana - 18.7.2008 - 20:12

Proč ale lezla nahatá na balkon
Slušná žena v jejím věku by to nikdy neudělala. Nezlobte se, ale já si myslím, že chyba je na straně pí. Bohdalové. Musí počítat, že ji vyblesknou.Když se jí bulvár hodí, tak ho využije.

Od: Jaromír Komorous - 18.7.2008 - 21:24

Souhlasím s tebou, Míšo, v otázkách posuzování kvalit rádoby novináře. Ale taky souhlasím se Zuzanou. Od pí. Bohdalové je to kalkul a ne první. Ono být na titulních stránkách, třeba bulvárního tisku, popularitu přiživí, co si budem říkat. A jak dlouho vydrží ten šrumec? Každý den dobrý.

Od: Michaela Wilhelmová - 20.7.2008 - 22:23

S vyuzivanim bulvaru, to dela temer kazda osobnost, jinak by ji v dnesni dobe to "byti osobnosti" dlouho nevydrzelo. Ostatne, pulka afer v Blesku je od samotnych zastupcu celebrit. Ale proste mi prijde, ze co je moc, je moc. Opravdu chce narod videt nahou pani Bohdalovou? Nebo je to jen skandal pro skandal? Musim se priznat, ze doufam, ze nikdy nebudu slavna. Jednou zapomenu zatahnout zaclonu, ci si svleknu plavky v mem luxusnim apartmanu a uz to bude vedet cely narod. Ano, pokud by slo o vyvalovani se naha na plazi, tj. verejnem prostoru, tak prosim. Ale tohle...?

Od: Martina Bittnerová - 21.7.2008 - 16:13

No já bohužel musím souhlasit s tím, že je divné, že ženská v jejím věku chodí nahá po balkóně, druhá věc je ta, že to lidi zajímá, proto to někdo vyfotí a proto to bulvár koupí. Je to celé jen odrazem dnešní společnosti. Kterou nezajímá nějaká kultura apod., ale jen špína, škvára apod.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5308 s