Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníČeský Němec předčil francouzské mistry

08.08.2008   Michaela Wilhelmová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dokonalost realismu snoubící se s neutěšeností nitra v alegorii krajinářských vyobrazení? Tak to bude určitě řeč o malíři česko-německého původu Wilhelmu Riedelovi.

V rozrostlé a v sudetských krajích prosperující sklářské rodině se chvíli před přelomem poloviny devatenáctého století narodil Wilhelm Riedel. Těžko říci, která strana si ho může více nárokovat. Ano, jedná se o čistokrevného Němce. Ale žijícího na území Čech.  Ostatně, studoval také na akademii v Praze, kde mu byl mistrem M. Haushofer.

Nespokojil se však s malostí Čech, ani prostředím Německa. Vydal se do světa. Jak jinak, než s malířskými potřebami vždy při ruce. Učarovaly mu scenérie Itálie a Francie a zamiloval se i do skalnatých mořských břehů, kde se lámou vlny o ostré útesy. Procestoval křížem krážem Normandii i Bretaň, dnes tak populární destinace. Tenhle kousek Francie ale u nás platil za (minimálně umělecky) nepříliš objevenou část evropského světa. Odevšad se vrátil s papíry črtů a podmaleb, které dokázal dokončit s dokonalostí sobě vlastní.

&Sedesátá léta 19. století přinesla konečně malíři o špetku více popularity. Přestože jeho obrazy vyznívají realistickou duší a dnes je můžeme přirovnat k velkoplošným fotografiím, s jakými se vrací profesionálové ze svých toulek cizí krajinou, cítíme z nich i špetku romantismu. Na první pohled paradox, ale díváte-li se srdcem, zachytíte v oné krajinné surovosti i odlesky romantického krajinářského výběru scenérie.

A co dokázal? Jako první v novodobých dějinách krajinomalby, a na dlouhou dobu poslední, se mohl hrdě postavit vedle předních francouzských krajinářů a ukázat jim své kusy. Byl minimálně stejně dobrý, ba přímo lepší. Čechoněmec pokořil přední francouzské mistry! Jaká tedy škoda, že mistr zemřel předčasně ve čtyřiceti letech.Naštěstí jeho odkaz žije dál. Můžete z něj týt i vy. Až do 31. srpna v pražském Paláci Kinských na Staroměstském náměstí, kde Riedelovi náleží celé jedno patro (konkrétně druhé).

Fota: Národní galerieKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 8.8.2008 - 8:08

Na téhle výstavě jsem byla, malíře jsem neznala, ale obrazy opravdu úžasné!

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1817 s