Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 5.8.2020, svátek má Kristian 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12919
Komentářů: 11146


MěřeníOvlivňují vás ostatní, nebo se svobodně rozhodujete sami?

19.09.2008   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokud otázku vezmete s ohledem na dnešní dobu, tedy vládu demokracie, pravděpodobně budete souhlasit s druhým výrokem. Jestliže ale pracujete v oblasti médií a reklam či  v oborech sociologických, budete tvrdit pravý opak. Ona sama sociologie hlásá, že svobodně se nerozhoduje nikdo. A když už, tak leda relativně.

Nejen téhle problematice se věnuje další kniha z edice Průvodce pro každého tentokrát s titulem Sociologie. Obsahem útlé knížečky však není využití vědy v praxi, ukázáno na příkladech současných či minulých. Ba právě naopak. Dá se říct, že jedinou věcí, kterou kniha osvětluje se stalo seznámení čtenáře s tím, co vůbec sociologie je a její vymezení. Dalo by se shrnout do pár desítek stran s jasnou strukturou i myšlenkami. Zde se však každé z nich věnuje několik stran s trochou filozofických úvah neberoucích ohled na laika ani v jedné z věd.

Je hezké, že v závěru sám autor píše: " Pokusil jsem se připomenout aspoň některé její hlavní představitele a zmínit se o jejich přínosu : Marxe a Webera s jejich učením o sociální třídě, Durkheima a jeho teorie anomie, Gehlenovo učení..., Mertona, ...Meadova a Cooleyho teorii socializace, Michelsovy poznatky..., Parsonův pohled..., Beckerův popis mechanizmu "nálepkování" a Goffmanovu analýzu rolí a totálních institucí." Dovolím si však poznamenat, že laik tam tyto věco neobjeví. Ano, pozná jména, ale ta šalamounsky podaná teorie mu neobjasní naprosto nic z toho, co sociologové měli na mysli. Což nekoresponduje s edicí, tedy Průvodce pro každého.

Tam se opravdu neřadí. A to zvláště po vydání již tolika úspěšných knih z oboru jako například Bod zlomu. Rozhodně se s nimi nemůže rovnat. Ve skutečnosti je snůškou teorie pro vymezení sociologie, samozřejmě bez reálných popisů skutečnosti čož rapidně ubírá na čtivosti. Nehaním celou její podobu. Zřejmě se neztratí. Stane se vhodnou příručkou pro ty, jež se rozhodli sociologii studovat, těžké, odborné čtení, nekorespondující s očekáváním.

Dnes je dávno pryč doba, vysvětlující vše teoreticky. To však neubírá na odbornosti textu. O tom není pochyb. Autor Steve Bruce je sociologickým profesorem na univerzitě v Aberdeenu (VB). Celou edici Průvodce pro každého vydává v zahraničí s velkým úspěchem nakladatelství Oxford University Press a našli byste jej pod názvem "Very short introduction". Pokud byste pak tuto knihu otevřeli, obsahově byste se dotkli postavení sociologie, sociálních konstruktů, příčin a následků, moderního světa a také všudypřítomných šarlatánů.

Sociologie, Steve Bruce
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2008


Fotografie převzata z : www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0634 s