Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 15.8.2022, svátek má Hana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13258
Komentářů: 11310


MěřeníHistorik nebo jen vytrvalý grafoman

30.09.2008   Petr Veselý   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V dnešní době si historie příliš nevšímáme a nesnažíme se jí ani vytvářet. Stále více jsou důkazy naší doby jen zaplněné diáře. Kdysi na základní škole nám byla ukázána kronika naší obce a samotnou postavu kronikáře si spojuji s vetchým kmetem. Národní obrození byla asi nejlepší doba pro nový začátek, ale také ohlédnutím za dobou minulou. Ideální doba pro historika.

Učitel, historik, divadelní dramatik a hlavně vášnivý spisovatel. Tím vším byl Alois Jirásek, o kterém bychom si už z úcty netroufli uvažovat jako o člověku se závislostí. V úvodu monografie o Aloisi Jiráskovi od Jaroslavy Janáčkové je řečeno velmi zásadní tvrzení. Cituji: „Zdá se, že je bez životopisu. Že jenom psal a psal a napsal toho až nepřehledně moc“. Co do kvantity popsaných stránek by jistě odpovídal kritériím správného grafomana. Jen seznam jeho děl by se dal uveřejnit jako samostatný článek.

Grafoman je člověk, jež ke svému životu psaní potřebuje. Jirásek se jen snažil zachovat kus historie pro nás. Jako správný historik to dělal důkladně a proto se naše poněkud línější generace vyhne jeho tlustým svazkům. Ve své době býval velmi oblíbený díky svým konexím ve výborech, v nichž zasedal, a pomáhal udělovat stipendia. Ti ochuzeni mu samozřejmě spílali nejhoršími jmény. Závist je vždy stejná.

Paradoxně po jeho smrti bylo dílo snaživého historika, odsouzeno jako uzavřená historie s nulovým přesahem do budoucnosti. Až válka změnila nahlížení na jeho dílo a Jirásek se dostal se svými pověstmi do povinné školní četby. Historii přibližoval z pohledu obyčejných lidí a přibližoval se psaní, ke kterému se toužil dostat. Tedy k historii vlastní. Sice toho napsal až nepřehledně moc, ale to už někdy u kronikářů bývá. Zvlášť když se do toho opravdu dáte. Archivovat dějiny není lákavá práce a občas musíte počítat s nepochopením, ale pokud se ji rozhodneme ignorovat, budiž nám na paměti jeden citát. Kdo nezná svoji historii, je odsouzen k tomu si ji zopakovat.


Obrazek prevzat z: www.spisovatele.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0498 s