Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 31.5.2020, svátek má Kamila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12870
Komentářů: 11076


MěřeníKolumbie, jak ji neznáte II.část – Vánoce

15.12.2003   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když u nás v Česku začínají supermarkety nesměle s vánočními akcemi, v Kolumbii už jsou vánoce téměř v plném proudu. Ve větších městech u nás se na náměstích objevují vánoční stromy, ale kolumbijci strojí své stromečky už 1.prosince.

Z počátku je to pouze nádech té pravé vánoční atmosféry, ale obchodní centra i domácnosti jsou už vyzdobené a nádherně osvětlené. Všude kralují severské motivy, sníh, sněhuláci a Santa Klaus, ale Santa Klaus pouze v obchodech. Do domovů se nikdy nedostal, tam dárky nosí Ježíšek. Stromečky v domácnostech jsou umělé, musíme si uvědomit, že celá země se rozkládá zhruba od rovníku na sever přibližně k desáté rovnoběžce. Zvláštní pocit je to pro cizince, protože za sněhem se musí vysoko do hor, na náhorní plošině je teplo asi tak jako u nás na podzim, když nastoupí babí léto a v nížinách a v přímořských oblastech se u stromečku skutečně zapotíte.
Opravdové vánoce trvají od 16.prosince až do štědrého dne. Těch devět dnů, říká se jim novena, se scházejí všichni příbuzní, každý den u někoho jiného. Návštěvy příbuzných jsou krásnou příležitostí sejít se, popovídat si o tom co se všechno přihodilo za celý rok a každý z těch devíti dnů návštěv začíná krátkou modlitbou u jesliček, které jsou neodmyslitelnou součástí vánoc a nesmí nikde chybět. Děti zazpívají koledy a za odměnu dostanou nějaký ten pamlsek, podobně jako u nás od Mikuláše.
Na štědrý den se celá rodina sejde u stromečku stejně jako u nás. Štědrovečerní večeře se podává hodně pozdě, až kolem půlnoci a na kapra a bramborový salát si musíte nechat zajít chuť. K večeři bývá ajiaco – hustá polévka z kuřete, jejíž hlavní součástí jsou zcela rozvařené kreolské brambory, kuře nakrájené na kostičky, kapary, kukuřice, smetana a avocado a nejdůležitější ze všeho, koření guascas, podobné tvarem i chutí našemu libečku. Jako zákusek skořicový puding, natilla a maličké kobližky, buňuelos. Cukroví, které známe u nás se v Kolumbii nepeče, ale naši krajané i tento zvyk zachovávají, stejně jako smažená ryba a bramborový salát se v některých domácnostech objevují. Cukroví má obrovský úspěch, i když není jednoduché ho upéci. Mouka se chová trochu jinak a když zkusíte místo vlašských ořechů, které neseženete, použít para-ořechy, těsto se vám krásně na plechu rozteče do nevzhledných hrudek, protože para-ořechy jsou hodně tučné. Ale po čase se i to podaří zvládnout, stejně jako typické české knedlíky, i když i to je náročné.
Druhý den se peče obvykle krůta, stejně jako u nás nebo calentado-ohřívané od štědrovečerní večeře. Další sváteční den, sv.Štěpána už se neslaví.Silvestr probíhá podobně jako u nás, jenom zase to počasí! K poslednímu dni roku se váže spousta zajímavých zvyků. Chcete-li celý příští rok cestovat, je to jednoduché, o půlnoci vyběhnete s kufrem ven, oběhnete dům a je to zařízené. Nesmíte zapomenout sníst dvanáct kuliček hroznového vína a u každé si něco přát. A do třetice, nezapomeňte si na Silvestra obléci dámy kalhotky a pánové spodky, ale musí být žluté a na ruby. Silvestr býval doprovázen podobně jako u nás ohňostrojem a petardami a všelijakými pyrotechnickými efekty, ale už nějaký čas jsou takové atrakce zakázány, protože bývalo hodně zranění a popálenin, hlavně u dětí. Takže teď je jenom jeden oficiální ohňostroj a veškerá pyrotechnika se nesmí prodávat, vyrábět ani používat. Kupodivu to nařízení všichni pečlivě dodržují.

Nebylo by příjemné rozpomenout se a znovu oživit naše staré vánoční zvyky? Určitě ano.


fakta, podklady a fotografie: Jana de Galindo


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Alvaro Galindo - 14.12.2004 - 0:53

mi mama me mima
Tu eres una mujer maravillosa, que no solamente educó a sus hijos con unos valores y enseñanzas incalculables sino que dentro de las tantas virtudes que tiene es la de no tenerle miedo a las nuevas tecnologias y aprovecharlas para mostrarle al mundo el sitio maravilloso en donde vive.

un beso

tu hijo Alvaro

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0682 s