Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 6.7.2020, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12911
Komentářů: 11142


MěřeníZpůsobí euro další rozpad „Československa“?

09.12.2008   Tereza Holanová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Stabilní měna zvyšuje celkovou ekonomickou rovnováhu," tvrdí Ivan Šramko. Zdeněk Tůma se drží hesla: "Ani plavec neskáče do rozbouřené vody." V tomto duchu probíhal dialog guvernérů České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS) na téma zavedení eura, které "Československo" podruhé rozdělí. Diskusím věnovali osmdesáté třetí Žofínské fórum, které se konalo 18. listopadu.

Hlavní slovo měli Slováci, kteří přiblížili svoji cestu k euru. Kromě toho se obě strany zaměřily na zdůraznění vzájemných rozdílů. Zásadním a na prvním pohled zřejmým jsou vůle pro změnu monetární politiky a politický konsensus. Na rozdíl od rozpolcené ČR měli Slováci v otázce společné měny od začátku jasno. Hned v roce 2004 konkretizovali termín svého vstupu do eurozóny. Následně se pustili do rychlých a zásadních reforem veřejných financí, daňového i důchodového systému. V letošním květnu Evropská komise potvrdila, že se Slovensku Maastrichtská kritéria podařilo splnit, a schválila navrhovaný leden 2009, kdy nová měna vstoupí v platnost. Přechod na euro považují Slováci za dílčí etapu své reformní cesty. S dosažením tohoto cíle podle nich země především získá. Očekávají odstranění rizika vzniku nerovnováhy, ušetření transakčních nákladů a výdajů ze administrativu.

Došlo i na zodpovězení otázek, jak se k problematice v budoucnu postav ČR. V zemi je poptávka po euru nízká. K preferenci koruny Čechy vede především posilování nominálního kurzu, které jim dodává přesvědčení, že si toho za korunu nakoupí více než za případné euro. Vstup ČR do eurozóny je proto zatím nejasný, s rokem 2012 počítají pouze největší optimisté. Ostatní připomínají, že by v daném případě bylo třeba začít příští rok "pracovat" na dohnání kurzového kritéria, vstoupit do ERM II a především, urychlit dosud rozpačité reformování. Kritikové pochybují o naší připravenosti a vnitřní stabilitě, čímž se vracíme k Tůmovu příměru o plavci a rozbouřené vodě. Podle jeho názoru česká ekonomika ještě není dostatečně silná, aby zvládla inflační tlaky spojené s přechodem na euro. Odborníci naši ekonomiku nepovažují za dostatečně flexibilní a současný stav veřejných financí za dlouhodobě udržitelný. Exportéři, podnikatelé a jiní zastánci eura oponují, že je stav naší fiskální politiky střednědobě vyhovující a dlouhodobě jej nezvládly sladit ani vyspělé země.

Vyhraněnost jednotlivých názorových skupin umocnila současná finanční a hospodářská krize. Jedni volají po okamžitém přechodu na euro, které podle nich představuje záruku stability, druzí považují nezávislou měnovou politiku za výhodu, která nás před výraznými ekonomickými problémy uchrání. "Pro některé evropské země by nyní bylo mnohem výhodnější, kdyby v eurozóně nebyly," dodává Tůma. Přestože se chce vyvarovat zběsilého úprku do Evropy, v závěru slíbil, že debata o zafixování data přechodu na evropskou měnu se znovuotevře v příštím roce.

zdroj fotografie: www.denik.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0709 s