Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 15.8.2022, svátek má Hana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13258
Komentářů: 11310


MěřeníZa MHD přístupnou

05.12.2008   Petr Veselý   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Marně jsem hledal lepší název pro tento článek, než je název již déle trvající kampaně Za MHD přístupnou. V její rámci došlo 25. 11. na demonstrativní happening pořádaný organizací Asistence o.s. a studenty VO&S publicistiky. Akce s názvem Lidem na vozících a kočárkům vstup zakázán měla za účel upozornit na nedostupnost několika zásadních bodů v centru města.

Jedním z těchto míst, kde se zároveň samotná akce konala, je výstup z metra na náměstí Republiky. Na tomto místě není důležité jen velké obchodní centrum, ale zároveň tu mají sídlo organizace zaměřené právě na pomoc lidem se zdravotním postižením a také objekty úřadů veřejné správy. Ačkoliv se v rámci výstavby obchodního domu Palladium muselo uzavřít metro a byla tedy možnost spolu s přestavbami vybudovat bezbariérový přístup. Bohužel se nestalo nic a pro vozíčkáře a maminky s kočárky zůstává tato stanice nadále nepřístupná.

Podobné problémy zažila Praha v minulosti už několikrát. Na bezbariérový přístup se zapomnělo i při výstavbě metra na stanici Českomoravská, vedoucí ke kulturně multifunkční O2 Aréně. Lidé na vozíku se nedostanou dále než jen do vestibulu metra a v tu chvíli je opravdu zbytečné, že celá hala už přístupná je. Se stejným problémem se potýká i obchodní centrum Anděl, jež nedisponuje jediným bezbariérovým přístupem ze stanice metra. Do dnešního dne nebyla zpřístupněna ani stanice metra Můstek, ačkoliv se zde právě staví OD Diamant a v nedávné době zde k zástavbě docházelo. Nabízí se otázka nakolik jsou podmínky pro zpřístupnění takových objektu v rámci přestaveb tématem investorů. Naštěstí se podařilo zakomponovat bezbariérový přístup do stavebních úprav stanice metra Národní třída, kde má vzniknout multifunkční obchodní centrum.

Během akce proběhly názorné ukázky, jak je těžké se dostat do vestibulu metra anebo z něj. Většina z nás ví jak pomoci s kočárkem, ale v případě vozíčkáře je lepší mít k ruce stálého asistenta. Sám jsem si vyzkoušel přenášení kočárku, ale na vozík jsem se neodvážil z obav, abych dané osobě spíš neublížil. Což je také problém, protože velké množství lidí se právě z tohoto důvodu neodváží pomoci. Na náměstí už od dvou hodin odpoledne sbírali dobrovolníci z řad studentů školy publicistiky a Asistence o.s. podpisy pod petici, která se odevzdá primátorovi hlavního města Prahy Pavlu Bémovi. Během trvání akce nasbírali více jak pět set podpisů a díky tomu se v celkovém počtu podpisů dostali přes hranici deseti tisíc.

Zdroj foto: Eliška Malínská
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0347 s