Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 29.5.2020, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12868
Komentářů: 11076


MěřeníKolumbie, jak ji neznáte III.část - základní školy

05.01.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Popsat základní školství v Kolumbii nebude tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Přesto se o to pokusím a také proto si dovolím na závěr přidat svůj vlastní stručný komentář. V následujícím popisu lze najít prvky vyspělé společnosti a současně i projev obrovských sociálních bariér, které jsou tak typické i pro ostatní země jihoamerického kontinentu. Ale pěkně od začátku.

V Kolumbii je povinná školní docházka podle konstituce, do páté třídy. To je ale jen na papíře, protože z důvodu zcela odlišného způsobu života ve městech a na venkově, je pro venkovské děti školní docházka téměř nedostupná. Není to jen z důvodu fyzické nedostupnosti školních zařízení, ale svoji úlohu má i finanční stránka věci. Ve městech je situace trochu příznivější, i když i tam jsou kolem školní docházky problémy.
Školy jsou, podobně jako u nás, státní i soukromé. V obou typech škol se platí školné, které je ve státních školách mnohem nižší, ale státní školy mají většinou nedostatek kapacity, takže před začátkem školního roku jsou před státními školami fronty už dlouho od noci, podobně jako u nás kdysi na pořadník na auto. Školné na soukromých školách dosahuje v přepočtu na české koruny přibližně tří tisíc za měsíc a k tomu je ještě nutné připočítat částku za školní autobus a obědy. Navíc se platí tzv. bonus. Jeho smysl jsem, přiznám se, nepochopil, ale při přechodu na jinou školu se bonus ztrácí.
Na soukromých školách existují kromě společných i oddělené chlapecké a dívčí třídy. Každá škola má svoji uniformu. To je věc běžná na příklad v Anglii a má svoji výhodu v tom, že pomáhá zastřít sociální rozdíly mezi dětmi.

ŠKOLNÍ UNIFORMYPřed koncem školního roku, školy vydávají ročenky, ve kterých má každý žák své místečko a zvláštní část je věnovaná maturantům.
Pokud je přáním rodičů, aby dítě studovalo i vysokou školu, je nutné absolvovat jedenáct tříd školní docházky, zakončených maturitou – bachillerato. Střední školy jako u nás neexistují. Samotná maturita nestačí k přijetí na vysokou školu, ještě před maturitami se dělají státní zkoušky, které jsou bodované a bez potřebného počtu bodů není možné se na univerzitu ani přihlásit.

MATURANTIK přijetí na soukromou školu, pokud chtějí rodiče školu opravdu dobrou, nestačí disponovat financemi. Je nutné budoucího školáčka nebo školačku přihlásit již ve čtyřech letech do mateřské školy, která má tři stupně – prekinder, kinder a transición. Potom teprve přejdou děti do první třídy základní školy. Tato „mateřská“ škola je pouze dopoledne, ale i zde se platí školné, v přepočtu asi dva tisíce českých korun – opět měsíčně! A opět je třeba připočítat autobus a přesnídávku. Bez absolvování této mateřské školy není prakticky možné dítě do základní školy umístit.
Z toho všeho vyplývá, že rodiny, které chtějí zajistit svým dětem alespoň slušnou budoucnost, mají jen zřídka víc než jedno dítě.
Ještě o trochu složitější je to s univerzitami, ale o tom zase až jindy.

fakta, podklady a fotografie: Jana de Galindo


A můj soukromý komentář? Předcházející řádky mohou kohokoliv jen utvrdit v domnění, že tady mluvíme opravdu o zemi, která má k vyspělosti dál, než je dnes považováno za standart. Dovolím si tvrdit, že opak je pravdou a hned to zdůvodním. Doprava dětí do škol autobusy, bude za krátkou dobu skutečností i v Česku. Víme přece všichni, že v některých školách se ruší třídy a další školy se budou úplně rušit, takže ta nedostupnost bude i tady realitou a nastoupí autobusy. A chcete tvrdit, že ty autobusy budou zadarmo?! O školném se už u nás mluvilo, zatím bez výsledku a bylo to doprovázeno mnohými protesty, ale jste přesvědčeni, že stát najde peníze na platy učitelů a profesorů? Téměř s jistotou ne a vyřeší to jen a jen školné. Doporučuji všem rodičům malých dětí už teď šetřit. A povinná školní docházka? Už teď některé děti do školy nechodí a jak se postupně budou prohlubovat sociální rozdíly i u nás, bude takových dětí přibývat. Nízká porodnost u nás vznikla z jiných důvodů, než vlivem problémů se školstvím, ale ono tak trochu všechno souvisí se vším – nezdá se vám?


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 6.1.2004 - 1:17

Pěkný a zajímavý článek, který ukazuje mnohým, že škola není zadarmo a že tedy máme u nás do určité míry jistý socialismus. A s postřehy v poznámce souhlasím. Navíc pokud bude stát vytrvale bojovat proti vytvoření střední třídy - zaváděním nesmyslných povinných daní živnostníkům apod., tak tu brzo vznikne banánová republika,kdy bude bohatá elita a pak rovnou spodina.

Od: Martina Bittnerová - 6.1.2004 - 1:18

Jo a ty uniformy filosoficky mají něco do sebe, alespoň odpadává to, jak je tomu dnes už i u nás, že se děti chlubí ve druhé třídě značkovým oblečením, čímž vyvolávají v druhých dětech (z méně majetných rodin) pocity méněcennosti.

Od: Igor Indruch - 7.1.2004 - 11:48

ad Martina #1: Tak, tak.

Od: Igor Indruch - 7.1.2004 - 11:50

ad Martina #2 - uniformy
Tady je to složitější - na jedné straně o tom stírání sociálních rozdílů částečně pravda, ale nikoliv úplně - nebudou se chlubit oblečením, budou se chlubit něčím jiným. Na druhé straně potírají individualitu. Asi jsem spíše proti uniformám - ale spíš pocitově, než racionálně.:-)

Od: Martina Bittnerová - 7.1.2004 - 14:28

Taky nemám ráda uniformitu, nicméně si myslí, že potírání individuality se spíš děje způsobem přístupu k žákům a k požadavkům na ně. Řekla bych, že v současném systému českého školství by uniformy neškodily,´ještě stále se v něm totiž neuplatňují ani žáci, ani studenti, kteří něčím vyčnívají, naopak je to pro ně mínus. Takže mohou všichni žáci být v zelených šatičkách, ale důležité je, co v nich vychovává a probouzí školský systém. Uniformy u nás lidem připomínají asi nejvíc pionýrské kroje:-)

Od: Markéta Karešová - 7.1.2004 - 22:08

Uniformy podle mě sociální rozdíly nezastřou. Zrovna dneska jsem se ptala jednoho osmiletého kluka na kroužku který vedu, co dostal k Vánocům. Řekl, že velikej dárek. Tak jsem se zeptala : "Mobil?" A on mi odpověděl s dost pohrdavým výrazem : "Pchh! Ten už dávno mám! Přece počítač néé?" A klidně by mohl mít i uniformu...

Od: Markéta Karešová - 7.1.2004 - 22:10

Ale je fakt, že by děti (hlavně holky) neměly problémy s tím, co si vzít ráno na sebe :-)))))))))

Od: Lenka Heroldová - 12.7.2005 - 11:55

Kolumbie
Moc zajimavý článek, jsem ráda, že i o zemích jako je Kolumbie se píše. Jsem ráda, že jsou lidé, kteří mohou z vlastní zkušenosti ukázat ostatním, že v Kolumbii se nežije jako v pralese! Děkuji za pěkný článek, moc mě potěšil.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0904 s