Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 13.7.2020, svátek má Markéta 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12915
Komentářů: 11144


MěřeníProsím, seznamte se: Strašlivý obr Balor

23.12.2008   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Divoká bytost, zajisté hrůzostrašná. No posuďte sami: fomorský bojovník Balor, z čeledi Kyklopovitých, se na svět dívá, jak jinak, jedním okem. Z něho mu vychází jedovatý paprsek, který dokáže okamžitě usmrtit nepřítele. Ale i na něho osud vyzrál.

A Chiméra, příbuzná takovým hybridům, jako děsivá Amemait nebo sfinga.

Homér ji popisuje takto: Vpředu to bylo jako lev, vzadu jako had a uprostřed jako koza. Chrlilo to strašlivé plameny oslepujícího ohně. Tohle monstrum léta sužovalo Lykii. Na jejím konci se podílel hrdina Bellerofon. Pomocí zlaté uzdy zkrotil okřídleného Pegase a na něm se vznesl do oblak, aby chiméru uviděl. Plivala po nich oheň, ale Bellerofon mrštně uhýbal. Začal na ni střílet hořící šípy. Dva ji zasáhly a její oheň uhasl.

Do galerie děsivých strašidel dále náleží smrtící had Jormungand, který kdysi obtáčel zemi a drtil vše živé, v bažinách žijící hydra se sta hlavami nebo obrovský vlk Fenrir. Mnohé z nich známe z letitého putování Odyssea, jiné se skrývají na studeném severu. Je jich nezpočet, jsou zlí, někteří zase i dobří, ale vesměs z nich jde hrůza. Jejich curriculum vitae obsahuje pasáže, nad nimiž se pozemšťan zalyká a ustrašeně hledá úkryt.

Knihu Bájné bytosti přináší James Harpur. Představuje klíč k seznámení s těmi nejdůležitějšími. Je provázena absolutně realistickými malbami příšer, dokonce dávejte velký pozor při listování. Z ničeho nic se rozhoří plameny a začnou olizovat nohy Fénixe. I stránky se otáčejí nějak divně. Najednou je dvojnásobná a vine se z ní hrozivý had. Tak rychle zaklapnete, ale co se to zase děje? Otevře se jiná, malá kniha a v ní bojují draci. Znova zavřete, a zase: vypadávají egyptští bohové s šakalí nebo psí hlavou, kroutí se Krakenové. Otíráte si zpocené čelo. Máte ještě sílu podstoupit test, zda roh jednorožce je pravý? Nebo váhavě vstoupíte do labyrintu a budete doufat, že Minotaurovi upláchnete?

Vše můžete vyzkoušet, pokud otevřete tuto hrozivou, přesto dokonale připravenou knihu. Nejedná se o klasickou publikaci, ale skutečně multifunkční artefakt, který sice zježí vlasy na hlavě, ale i nabídne zábavu při dlouhých zimních večerech. A pokud něco zvenku táhle zavyje, už budete vědět, že se k vám dobývá vlkodlak.

Harpur James: Bájné bytosti
Vydalo nakladatelství METAFORA v roce 2008
foto:
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0669 s