Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 4.7.2020, svátek má Prokop 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11142


MěřeníZ deníčku ctihodné prostitutky

21.04.2009   Michaela Wilhelmová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Šílí po ní snad všichni Řekové, kteří se kdy jen mihli hříšným koutem Trumpy. Ona chce jediného. I když jen tak mimochodem spí se všemi a neváhá si z toho udělat zlatý důl. Jsou však tajemství, která se nemají provalit a osudy, které nerozmotá ani sebelepší hádankář.

Vyrůstá na malebném, ale chudém ostrůvku obklopena láskou rodičů i sourozenců. Do kapsy mají všichni hluboko, šetří se každé smítko mouky, ale otec se ohání na moři a matka leností také netrpí. Jenže jednoho dne se tatínek z velké vody nevrátí. Přichází čas úpadku a zmaru. Nebohá matka nakonec své dvě děti dá k adopci. Jen tak hladomor přečkají. A ty zbývající? Musejí se dívat, jak jejich ještě nedávno usměvavá maminka chátrá a umírá v žalu a bídě.

Dětství Evženie Franku zkrátka mezi ty šťastné nepatří. Holčička se však dokáže ohánět. Najde si práci, přečká válku a zamiluje se. A také si najde nový, výnosnější džob. Stane se prvotřídní prostitutkou, která neváhá šplhat po kariérním žebříčku za svým cílem – stát se bordel mamá.

Škrt přes rozpočet jí sice udělá fakt, že čeká miminko, ale to se přeci nemusí nikdo dozvědět… Ani zákazníci, ani milovaný, ale trochu rozhazovačný a nespolehlivý Dominik. Vždyť i majitelka bordelu přeci může být v soukromí a potají skvělou mámou. A když se dítě příliš ptá? Nezbývá, než pověsit řemeslo na hřebík, shodit blonďatou kštici a začít se tvářit až přespříliš usedle. Spolkne to okolí? Dokáže ta, jejíž náručí prošly tisíce mužů skutečně zamaskovat temnou minulost? A co láska toho, který měl navždy zmizet? Zapomenuta rozhodně nezůstane, stejně jako ztracení sourozenci…

Životní příběh od kolébky po hrob a ještě dál jedné chytré dámy vás k sobě připoutá již po pár stránkách. Dýchá reálnou atmosférou a stojí na hranici životního dramatu s prvky laciného románku. Dokáže tak nadchnout jak milovnice červené knihovny, tak o špetku náročnější čtenářky, kteří hledají lepší, ale zároveň lehčí čtivo před spaním. Slibný start se ale za půlkou knihy lomí. Zdá se, jako by autorce s přibývajícím věkem hlavní hrdinky docházel dech – a co víc, nezdá se to být nějakým experimentálním literárním záměrem. Z nadějně rozjeté partie se stává nudnější příběh, který na druhou stranu nešetří psychologickými vhledy, zlomeným srdcem i niterným strachem o to, aby se rodina nedozvěděla o své puritánské matce a babičce pravdu. Závěr se prozrazovat nesluší, ale nutno dodat, že milovnice kvalitnější literatury by měly knihu odložit kapitolu před koncem a milovnice červené knihovny naopak přiostřit pozornost. K závěru se dá totiž dodat slovo jediné: Kýč. Škoda, že autorka skvělou první půli nevede ve stejném duchu i v další části a poklesá na hranici lacinosti v příliš okaté snaze urovnání a zahlazení srdce jak hrdinčina, tak čtenářky. Škoda, škoda, mohl to být skvělý kus…

Chrysa Dimoulidou: Deník ctihodné prostitutky
Vydalo nakladatelství Fragment v roce 2009
Obálka
www.fragmentr.cz
 Doporučená cena:     299 KčKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0655 s