Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 5.6.2020, svátek má Dobroslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12878
Komentářů: 11080


MěřeníDrama nebo komedie?

14.01.2004   Zdeněk Pilný   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Malá úvaha o tom, jak se čtyři stateční poslanci rozhodli žít za minimální mzdu.

Dlouho jsem přemýšlel, zda se mám pouštět do úvahy o životní zkoušce čtyř „statečných“, tedy tří poslanců a jednoho senátora, týkající se jejich pokusu žít v měsíci lednu tohoto roku za minimální mzdu.
Jedná se o akci radia Impuls, kterou iniciovali veřejným dopisem ze dne 4.11.2003 všem poslancům a senátorům. Pročetl jsem pečlivě tento dopis i reakci jednoho ze čtyř „statečných“, pana poslance za ODS, Petra Bratského.
Oceňuji to, že radio Impuls přiznává, že jejich nápad není tak zcela původní, podobnou aktivitu již zkusili na Slovensku a líbí se mi taky to slovíčko stateční, uzavřené do uvozovek.
Nechci nařknout nikoho ze zúčastněných z populismu, ani ze snahy se zviditelnit. Žít z minimální mzdy se vším všudy jeden měsíc je jednoduché, dovedu si totiž představit, že právě v tomto měsíci si nekoupím nic na sebe, dětem nepořídím žádnou maličkost pro jejich radost, nemusím měsíc jít do kina, nemusím prostě spoustu věcí a jeden měsíc to klidně vydržím. A pokud chci něco víc než k svačině obyčejný salám, nebo jet v létě k moři? O tom se zmiňuje pan poslanec Bratský ve své reakci a doporučuje najít si lépe placenou práci a sám. Před tím ovšem popisuje, jak lze využít pomoci přátel, popř. neziskových organizací, nebo pomoci obvodního úřadu a dokonce i uvádí tu možnost zkusit podnikat. To vše v prostředí ekonomické reformy. O té se snad zmiňovat nemusím. Stačí jenom připomenout zvýšení pojištění, či povinnou minimální daň.
Souhlasím s panem poslancem, že zvyšování minimální mzdy není správná cesta. Vedlo by to zase jenom k propouštění, aby firmy ušetřily náklady a mělo by to i další důsledky.
Takže proč to všechno? Opravím nadpis této úvahy na Drama a komedie v jednom. Pánové Shakespeare, Tyl, Klicpera a všichni ostatní by se asi podivili, jak jednoduché je vymyslet nový divadelní žánr. Komediální charakter má tato akce v tom, že její závěr bude jednoznačný - z minimální mzdy vyžít při určité dávce skromnosti je možné. Drama celé záležitosti je v tom, že diváci, tedy míněno občané, klidně přihlížejí a neozývá se pískot v „hledišti“!Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Sara Kaplan - 14.1.2004 - 3:10

Článek o čtyřce "statečných" vyšel také ve Večerníku Praha zhruba před týdnem. Pani redaktorka, jejíž jméno jsem raději rychle zapomněla, neb se mi na rty drala slova nehodná dámy, pojala článek NIKOLIV jak by se dalo čekat ironicky, ale jako prosté sdělení faktů, jak kdo z poslanců hodlá "šetřit", přičemž všichni s vyjímkou jediného /povoláním farář - tomu jedinému bych utažení opasku věřila/ doznali, že v lednu hodlají s celou rodinou pobýt týden na horách... Nicméně VŠICHNI 4 svorně uznali, že 1 měsíc lze se "sumou" 6.700Kč jakž takž vyžít, déle to obecně považují za naprosto nemožné. K paní redaktorce samotné malý dodatek: v úvodu článku nám sděluje, že po odečtení poplatků za nájem a služby/!/ zbyde z částky 6.700 každému z poslanců na stravu + další - světe, div se! - 4.500Kč. Ráda bych viděla onen byt, kde LZE za sumu 2.200Kč pořídit nájem i se službami. Celý " poslanecký experiment" mi připadá jako výsměch občanům, kteří jsou NUCENI s částkami nepříliš vyššími onoho limitu vyžít, a to nejen 1 měsíc v roce. Je mi z toho velmi smutno, věřte mi!

Od: Martina Bittnerová - 14.1.2004 - 9:52

Já s Vámi souhlasím, takový byt snad už u nás neexistuje. Kdysi jsme bydleli v bytě, který stál pomalu jako ona částka 6.700 Kč -3+1 na sídlišti v Praze a nebyl to pronájem. Je to výsměch obyčejným lidem, ale když se kdokoliv ohradí, tak je mu sděleno, že má možnost najít si lukrativnější zaměstnání. To máme všichni a kdo pak bude pracovat na těch méně lukrativních? Na to, aby poslanci přišli na skutečnost, že se z toho vyžít dá, experiment podstupovat nemuseli, to mohli říct rovnou... Zase jedna zbytečná šaškárna, že...

Od: Martina - 2.2.2004 - 9:19

Takže už jsou známy výsledky: senátor za KDU-ČSL Zdeněk Bárta dokonce přesáhl finanční limit. Poslanec Stanislav Křeček po experimentu prohlásil, že 6700 korun je jen na přežívání. Pokud se nemýlím, tak pan Křeček má nízký nájem:-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0671 s