Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníHrajem lidové písničky zrůdným způsobem

24.06.2009   Michaela Wilhelmová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Irsko, Skotko, Bretaň. Máte rádi tenhle kus země? A co tamní muziku? Okořeňte ji trochou pořádně ostrého chilli, popepřete, promíchejte a na talíři máte kapelku, kterou jsme zpovídali v dnešním rozhovoru. Hakka Muggies!

Od našeho posledního povídání uběhl již rok. Za takovou dobu se z hlavy vykouří celé tuny informací. Proto mi to nedá a požádám vás, ať našim čtenářům vysvětlíte onen živý hudební styl, který se line při vašich koncertech z pódia a nenechá chladným snad nikoho – ať již pozitivně, či negativně. Takže Hakko, co hrajete?

Protože neumíme vrchcáby a na divadlo jsme příliš stydlivý, hrajeme akorát na hudební nástroje. Taky je tam jedno pádlo, tác na obilí a nějaká plechová trubka, o níž její majitel tvrdí, že je ze stříbra. Dohromady hrajeme veselý lidový písničky zcela zrůdným způsobem za použití, krom výš uvedeného, elektrický kytary, baskytary a bicích.
Pro hudební teoretiky je výsledkem asi něco jako worldmusic-rock či možná folk-metal. Ta folklorní složka je většinou původem z Irska, Skotska a Bretaně.

Zní to jako neuvěřitelné, ale přesto skvěle znějící skloubení staré tradice s pekelně moderními žánry. Co by na to podle vás řekli před těmi pár staletími?

Obecně si myslím, že rockový koncerty by pro toho hypotetického cestovatele časem zhruba odpovídaly jeho představě pekla. Na druhou stranu, mnoho hudebních žánrů bylo i v minulosti produkováno co nejživelnějším a nejhlasitějším způsobem – kdyby kupříkladu skotští horalé dostali do rukou vedle dud a bubnů i zesilovače a elektrický kytary, možná by je neváhali použít.

Necítíte se někdy v dnešní době a zrovna tady trochu nepatřičně? Někomu se zdá, že měl žít třeba za první republiky, jinému, že se hodí do Staré Číny. Jak to máte vy?

Nemůžu mluvit za celou kapelu, ale udělám to. Třeba Martin by chtěl žít v červenci, protože tou dobou je po pololetní uzávěrce. Markéta před maturitou, kdy mohla trávit celý noci na sessionech. Albrecht v sobotu, kdy nemusí do práce. Pídžejovi je to jedno, protože pracuje pořád. Nevím, kdy by chtěl žít Jirka, ale dost možná by to bylo v Amsterdamu. Já jsem spokojenej tady a teď. Ovšem nikdo ze zmíněných se do daných časů a lokalit nehodí.


Hakka Muggies. Již ten název vyvolává otázky. Proč zrovna Hakka Muggies?

Hakka muggies přesně vystihuje politický a filosofický názor většiny z členů kapely a některých domácích zvířat, které tito vlastní.

V kapele máte od loňska personální změny. Můžete nám tedy přiblížit všechny současné členy kapely i s jejich nepostradatelnými dodatky v podobě hudebních nástrojů?

Jasně, vemu to ve stejným pořadí jako v předpředchozí dotázce: Tak ten první hraje na bodhrán a zpívá. Ta druhá hraje na elektrické pětistrunné housle a taky sem tam, když se nechá ukecat, zpívá. Ten třetí je v kapele relativně novej, to bude ta změna. Hraje na příčnou flétnu a taky dělá takový různý…zvuky. Další je basák. Ten nezpívá, ani když ho ukecáváme. Jirka je bubeník, to znamená, že hraje na triangl, činel a tamburínu. A taky na nějaký bubny. Já obsluhuju elektrickou kytaru a ukecávám ostatní, abych moh zpívat.

Na kontě už máte celou řadu písniček a rodí se stále nové a nové. Jsou pro vás některé víc srdcovou záležitostí a máte pocit, že je budete chtít hrát až do skonání světa?

Skonání světa nás posouvá do hájemství hyperbol, ale samozřejmě, že mámě některý radši a jiný míň. Ale co zrovna hrajem nebo nehrajem se odvíjí spíš od toho, co kdo zrovna umí nebo neumí.

V posledním rozhovoru minulý březen jsme si poreferovali o koncertech možně i nemožně. Udál se za poslední rok nějaký koncert tak výrazný – ať již prostředím, publikem atd. – že máte pocit, že na něj budete ještě dlouho vzpomínat?

Festival Keltská noc v Plumlově u Prostějova byl velmi povedený, navíc jsme obdrželi pozvání i na letošní ročník. Do kolektivní paměti kapely se taky vrylo jedno vystoupení pod širým nebem, který skončilo po zhruba pěti minutách – poté, co neznámý pán důchodového věku bez varování vytáhnul aparaturu ze zásuvky a odešel středem.

A na závěr nám ještě poreferujte, kde budete k vidění a hlavně slyšení?

Z připravovaných akcí bych vypíchnul již zmíněnou Keltskou noc (www.keltska-noc.cz) a podzimní koncert s francouzskou kapelou The Booze v pražským Bunkru.

Díky za rozhovor!

Minulý rozhovor si můžete přečíst zde: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=7543

foto z koncertu: eroticon.mysteria.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0505 s