Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníTip na výlet: alchymistická bašta Budyně nad Ohří

09.07.2009   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vášeň pro alchymii připraví zdejšího pána Jana Zajíce z Hazmburka o všechno jmění. Ale právě díky ní se zapíše Budyně zároveň s Prahou a Kutnou Horou do historie. Však tu bádal i sám Edward Kelley!

Do vodní tvrze má dnes již Budyňský skvost daleko. Z bývalých vodních příkopů zbyla jen pastvina pro dobytek a ani celá stavba není co bývala. Z původního tvaru tu dodnes stojí sotva půlka. Za vše může výbuch muničního skladu v hloubce dějin. I zbylá dvě křídla ze čtyř vám ale učarují. Stojí na dlážděném nádvoří v útrobách hradeb (a to včetně romantikům učarujícího torza věže s nedalekými vrátky coby zadní vchod). Posedět můžete ve zdejším letním "amfiteátru", nebo si rovnou zvolit k návštěvě termín jednoho z místních festivalů. Pro nadšence historie, divadla a šermu se odehrává na zdejších prknech Budyňská Koruna ve formě klání skupin historického šermu, pro trampíky a nadšence country a podobných žánrů tu mají Poutníka. A co je nejblíž? Keltský kruh, o kterém jsme na Rozhledně také psali. Schválně se podívejte: (klikni)

Část opěvnění tvrze

Ze zdejších pánů do historie vstoupí hlavně Jan Zajíc z Hamzburku (o Hazmburku si můžete přečíst tady: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=4916 ). Jde o velice sečtělého muže, který do své módní vášně v podobě alchymie investuje veškerý majetek, takže zemře takřka jako podprůměrný měšťan v bytě v Praze 16. století, již bez panství, tvrze i statků. Do té doby se však na Budyni bádá o sto šest. Zlato se tu údajně i vyrobí, ale zase se zakope. Na jeho tajnou skrýš se dívá zdejší permoník Kvasnička. Samozřejmě kamenný. Problém je jen v tom, že si už nikdo nepamatuje, kde stávala socha původně. Hmatatelný důkaz alchymistických úspěchů tu ale najdete! A dokonce téměř zlatý. Místní vědátoři totiž vymyslí tehdy nevyrobitelnou zlatou barvu! I tady je pes zakopán - po čase se díky podílu mědi promění v zelenou. Ovšem zdejší zelený salon určitě stojí za návštěvu. A když už jste uvnitř, rozhodně si nenechte ujít unikátní muzem alchymie založené místním prvorepublikovým kantorem Jandou.

A když tu chcete strávit lautr celý den a tvrz se vám zdá malá? Projděte se malebným městečkem. Najdete zbytky původního opevnění v podobě věží, tajuplné uličky, romatický rybník i domečky opravené tak, že si připadáte jako v pohádce.


pohled na vnitřek tvrze - zelený salonek

Foto. autorka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0496 s