Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníTři a půl kila psychologie

24.07.2009   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Za jednoduchým názvem PSYCHOLOGIE se skrývá sedmisetstránková kniha, která není dílem jednoho autora, nýbrž kolektivu, jež postupně přidával a nabaloval další a nové informace k těm původním. Takže zatímco první vydání knihy z roku 1953 profesora Hilgarda byla dobře zpracovanou učebnicí psychologie průměrné délky, současná aktualizovaná verze již váží 3,5 kilogramu.

Také co se týká autorů, jejich počet se významně rozšířil. Momentálně na prvním místě v řadě stojí psycholožka Rita L. Atkinson, která knihu revidovala v osmdesátých letech a dále pak koordinovala práci nových členů týmu.

Toto vydání Psychologie (nakladatelství Portál, 2003) je encyklopedií, kterou s gustem doporučují učitelé psychologie a příbuzných humanitních oborů. Není divu. Poznatků se tu nachází celá škála a obrovskou výhodou je také jejich přehledné uspořádání. Celá kniha obsahuje osm základních částí, přičemž každá jednotlivá část byla sestavena dle shodně postaveného schématu. Samotný obsah dané kapitoly doplňují obrázky, grafy a informace o moderních vědeckých výzkumech, dále shrnutí, klíčové pojmy, otázky rozvíjející kritické myšlení (které známe i z klasických učebnic), doporučená četba a seznam vybrané literatury v češtině. V samém úvodu knihy pak nalezneme návod, jak s knihou efektivně pracovat a samozřejmě optimální způsob, jak se z ní učit. (I učení jako takové ostatně tvoří téma jedné z kapitol.)

Velmi kladně hodnotím zmíněné informace o moderních vědeckých výzkumech, v knize označované jako „současné tendence v psychologii“. Tato část obsahuje vždy dva vzájemně si odporující teorie vztahující se ke stejnému problému, takže studentům nevnucuje nejzaběhlejší názor daný učební osnovou, ale dává jim možnost udělat si názor vlastní. Jedná se o naprosto netypický přístup, který by však měl dle mého být naprosto přirozeným způsobem učení. Ne se nazpaměť nadrtit předávané informace, ale rozumět jim a přemýšlet o nich. Umět nahlížet na problém z mnoha úhlů.

Celkově je kniha přehledně uspořádaná a domnívám se, že poskytuje tolik informací a detailů, že si v ní na své přijde jak pokročilý student, tak i úplný začátečník. Snad jen naprosto laickým zájemcům o psychologii, hledajících především základní pojmosloví a souvztažnosti, bych knihu tak zcela nedoporučila. Mohla by je odradit přehršle cizích a odborných výrazů. I když věřím, že úplně každý zde může nalézt spoustu zajímavého, když setrvá a přes odbornější pasáže se prokouše nebo je přeskočí.

Na závěr volím kratičkou ukázku z kapitoly „Sociální interakce a vliv“, z níž vyplývá, že i kniha psaná s vysokou odborností může být zajímavě psaná, už protože neobsahuje jen suchá fakta. Vybraný úsek se týká výzkumu jednání na veřejnosti a naše ochota pomoci bližnímu: Ačkoliv bychom se mohli domnívat, že přítomnost druhých lidí dodá jedinci odvahu jednat i za cenu rizika, výzkumy ukazují pravý opak.Často nám právě přítomnost druhých lidí brání v tom, abychom zasáhli. Do roku 1980 bylo provedeno více než 50 studií zkoumajících zásah přihlížejících.Většina z nich dospěla k závěru, že za přítomnosti dalších lidí pomůžeme s menší pravděpodobností. Latané a Darley (autoři výzkumu) se domnívají, že přítomnost druhých brání jedinci zasáhnout, protože: a) vyhodnotí situaci jako nenaléhavou, b) zodpovědnost za jednání se rozloží na více lidí.

Psychologie, Rita L. Atkinson a kol.
Nakladatelství Portál, 2003
Foto obálky: neoluxor.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0504 s