Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníLetní toulání po hradech českých IX.

19.09.2020   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Na dohled od Máchova jezera se tyčí dvě věže a pobořený hradní komplex Bezdězu. Jeho historie sahá až do dob 13. století, kdy Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, buduje jednu vesnici za druhou. Vydejte se s námi na cestu do historie!

Tentokrát se podíváme do okresu Česká lípa, pod ruku vládci Přemyslovi Otakarovi II., o kterém se v Colmarské kronice dočteme, že byl: "...postavy ušlechtilé, nepříliš vysoký, snědší tváře, srdnatý a moudrý i nadobyčej věku svého výmluvný." Druhorozený syn Václava I. se zkrátka vyvedl. Ostatně, za Bezděz, dnes již spíše zříceninu, vděčíme právě jemu.

Na Bezděz se musíte vyšplhat 604 metrů vysoko, první zmínka o něm pochází z roku 1264 a již tehdy mají zdejší stavitelé o pár kapek potu na čele navíc, když na poměrně malé ploše kopce mají vztyčit velkou stavbu. Hrad má střežit cestu z Mělníka do Žitavy a samozřejmě také rozsáhlé polnosti a nově založené vsi. Samotné budování hradu proběhne až rok po prvních písemných dokladech a je na něj povoláno i několik německých odborníků. Však se také stavba stane gotickým skvostem.

Už roku 1279, teprve rok po dostavbě, je tu uvězněn budoucí král Václav II. i s matkou Kunhutou. Až do šestnáctého století patří hrad králům, poté si jej prohazují se šlechtou. V 17. století připadne i slavnému Albrechtovi z Valdštejna, který z něj vybuduje klášter. Když i mniši odejdou do Prahy, začne hrad chátrat. Restaurační práce začínají bujet až koncem 60. let minulého století, díky kterým povstala jako Fénix z popela hradní kaple, některé budovy (dnes opět zastřešené) a jedna z věží. Bezděz je díky tomu zříceninou jen napůl - můžete si zde obejít i klasický okruh uvnitř paláce. Ročně sem jede na výlet na 65 000 lidí a po vzoru Máchy se kochají krajinou z hradeb. fota: wikipedie.cz

Podívejte se i na minulé díly: Předchozí o Jenčově obsahuje i linky na další:
http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=7783


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0326 s