Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníNa některých objezdech se bez magie neobejdete!

03.08.2009   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hlava se vám zamotá dokola a budete kroužit až do skonání dne. Že se někdy nedá řádně na českých kruhových objezdech vyznat? A co teprve v zahraničí! Ukážeme vám pár specialitek, a to včetně nejzamotanějšího objezdu světa!

Na první vlaštovky ve formě "objížděk" uprostřed narazíme historicky v New Yorku, Paříži a Washingtonu. Pohybujeme se v období 1880 - 1905. První skutečný kruhový objezd pak ku zmírnění dopravy, okrase místa i zmatku všech řidičů a povozů zavede Anglie v městečku Letchworth. Do Čech si na ně musíme ještě chvilku počkat. Zatímco Francie si v půlce 20. století na "kruháčích" přímo zakládá a vymýšlí nezměrné architektonické, květinové i skulpturní kreace do jejich středů, u nás se můžeme projet jen na pár vyvolených kruhových křižovatkách. Nejznámější určitě představuje "kulaťák", tedy Vítězné náměstí na Praze 6, protínané pro větší dopravní zapeklitost ještě tramvajovými linkami. Boom přijde až po revoluci.


Pražský kulaťák, v pozadí hotel Crown Plaza, bývalý Internacionál

Od roku 2006 platí v ČR novela zákona, podle které nemají auta na kruhovém objezdu naprostou přednost, jak tomu ještě před čtyřmi lety bylo. Pravdou je, že o téhle novele moc lidí neví, ale nevadí. Města to řeší značkami dej přednost v jízdě, které fungují nad pravidlo pravé ruky. A když někde nejsou? Můžete směle do objezdu najet. Cizí auto vás pravděpodobně nabourá, ale pojišťovna bude mít jasno: nejste viníkem.
Co země, to trochu jiná pravidla pro kruhový objezd. O tom, že například v Anglii (ostatně, u nás před vpádem fašistů také) jezdí vůči nám v protisměru, se snad ani není třeba zmiňovat. Když se tam vyskytnete za volantem, dělejte totéž co v Čechách - jen zrcadlově. Liší se i značky vyznačující kruháče. Pro lepší přehlednost jsme si pro vás připravili přehledný přehled pod tímto odstavcem. V Anglii však první značka náleží malému kruhovému objezdu, který na našich silnicích nepotkáte.


A na závěr konečně slíbená perlička. Nejzamotanější kruhový objezd na světě! Jmenuje se Magic Roundabout (magický kruhový objezd) a najdete jej v anglickém Swindonu. Stojí tu od roku 1972 a název získá po stejnojmenném televizním seriálu. Jeho autorem je dnes jedněmi obdivovaný, druhými zatracovaný dopravní inženýr Frank Blackmore. Tenhle ďábelský kruhový objezd totiž obsahuje krom jiných motanic dalších pět menších objezdů. Snadno se vám tak stane, že budete kroužit od rána až do večera. Schválně vám proto přikládáme i jeho schéma, po jehož shlédnutí ji jistě začnete vážit našich jednoduchých silniček.


Fotografie: wikipedie.cz, Pražský deník


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.021 s