Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníNeblahé Proroctví se naplňuje

09.08.2009   Michaela Wilhelmová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stárnoucí a unavený Nicolas Cage, mysteriózní zápletka i čiré science-fiction, jehož závěr mohou otisknout Svědkové Jehovovi na titulce Probuďte se!. To všechno na vás čeká pod taktovkou Alexe Proyase v poněkud chaotickém scénáři snímku Knowing.

Začíná jako klasický horor, pokračuje jako mysteriózní snímek a končí jako kýčovité apokalyptické science fiction. Tak by se dal ve stručnosti shrnout nový rádoby trhák s Nicolasem Cagem, Rose Byrneovou a dvěma dětičkami v podobě Caleba (Chandler Canterbury) a Abby (Lara Robinsonová).

Roku 1959  proběhne velká slavnost ku otevření nové základní školy. Do země je strčena časová kapsle s obrázky, nápad jedné z poněkud zvláštních žaček. Typicky hororová dívenka s – jak jinak – než mdlým pohledem, bledou tváří a dlouhými černými vlasy slyší hlasy. Čmárá po papírcích čísla prapodivného kódy a všeobecně se zdá, že je blázen. Ale jak pozorný divák žánrových snímků tuší, není. Dokonce se vdá a než spáchá sebevraždu, stihne zplodit dcerku. Ta schopnosti naštěstí nezdědí, což se bohužel nedá říct o dalším pokolení. Ale zpět do prosté reality dneška. Časová schránka se vyzvedne a kód se dočká rozuzlení. Co číslo, to datum, souřadnice a počet úmrtí. A teď si představte, že se takovýhle prorocký spis dostane do rukou vám. Jak zabráníte neštěstí? Jde to vůbec? A můžete odvrátit poslední neštěstí v podobě zániku lidstva?Alex Proyas je dobrý režisér. Cage není špatný herec. Proroctví není film k zahození. Ale vytknout se mu dá bohužel celá řad chyb. Míchá do sebe tři podobné žánry v chronologickém sousledu, čímž vyvolává pocitový zmatek, který jen umocní celá řada neobjasněných souvislostí a možná i nesmyslností. Tenká červená linie příběhu se line rovně, ovšem během filmu několikrát vymění pověstnou bavlnu za jiné klubko. Kde je pes zakopán? Ve scénáři. Námět není originální bombou, ale s umírněnějším a hlavně jednotnějším stylem by došel většího úspěchu. Jenže časté změny scénáristů vidíme až příliš okatě. Pravda, efekty pokulhávají, ale to bychom odpustili. Však Proroctví v porovnání s jinými snímky nemá atronomický rozpočet. Příliš mnoho prvků na jeden film, přílišná šmodrchatost a kostrbatost. Zbývá se jen ptát: stojí to za vidění? Tvrdím, že ano. Ale možná stačí, počkat si na DVD. Třeba v něm udělají nový sestřih bez rajského konce. (Ale ne, nebojte se, konec v sobě skrývá stejně zmaru jako zrození)

Hodnocení: 6 / 10

Proroctví (Knowing)
USA 2009

Scénář: Ryne Douglas Pearson a další
Režie: Alex Proyas
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Nicolas Cage, Rose Byrne, Chandler Canterbury, Adrienne Pickering, Ben Mendelsohn, Lara Robinson a další


Fota: SPI


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0364 s