Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 24.11.2020, svátek má Emílie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12976
Komentářů: 11166


MěřeníVeřejní nepřátelé

21.08.2009   Oldřiška Skočíková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co vám zůstane po zhlédnutí tohoto snímku v hlavě? Stoprocentně herecké výkony hlavních protagonistů. Zatímco jednotlivé scény filmu splynou v jednu smět událostí, střílení a honiček, dojem z hereckého výkonu Johnyho Deppa alias známého amerického bankovního lupiče ze třicátých let Johna Dillingera vám prostě učaruje!

Na koho se krom brilantního Deppa můžete těšit? Výkony Christiana Balea jako agenta rodící se FBI Melvina Purvise a Marion Cotillard jako Billie Frenchette, životní Dillingerovu lásku v skvěle zahraných rolích, kterým prostě musíte uvěřit.

Problém Veřejných nepřátel spočívá v diváckém očekávání. Očekáváme, že jdeme-li do kina na příběh inspirovaný skutečnými událostmi, bude nám prostě vyprávěn skutečný příběh, možná trochu přibarvený, nicméně příběh. Ale to se nestane. Scénárista ani režisér totiž nic nevysvětlují, neposkytují žádné zvláštní filmové efekty, žádné drsné akční nebo psychologické scény, na nic nekladou důraz, jen sází jeden záběr za druhým. Díky tomuto stylu a kameře působí film místy syrově a realisticky, jako by nabízel sled životních událostí (přestřelky, honička v lese, únik z vězení). Jiné záběry vás zmatou - například v okamžiku, kdy se Dillinger prochází po policejním oddělení - máte pocit naprosto opačný, totiž, že známý gangster vůbec není skutečný, je to jen legenda.

Nedíváte se proto, abyste se jen pobavili nebo se dali pohltit zajímavý dějem, jste tu, abyste přemýšleli, abyste motivy jednání a lidská dramata sami našli, teď hned, ne po filmu, ale v okamžiku kdy se díváte. Jediné čeho se můžete chytit, jsou právě herci. Skrz ně lze zahlédnout příběh a to, co chtěl tvůrce vlastně říct.

Veřejní nepřátelé jsou pro aktivního diváka a to je požadavek od Hollywoodu poněkud nezvyklého rázu. Nejsou lehkým filmem pro pobavení ve stylu Pirátů z Karibiku, ani extravagantní historickou a životopisnou sondou ve stylu Libertina či psychologickým dramatem typu Gilberta Grape. I proto můžete odcházet se špetkou zklamání. Jsou o reálném muži, který se stal skutečnou legendou. A ať už si budete myslet cokoliv, jako běžný či průměrný film se Vám určitě jevit nebudou.

Veřejní nepřátelé
Krimi / Drama
USA, 2009, 140 min
V kinech v ČR: 09.07.2009:
Režie: Michael Mann
Scénář: Ronan Bennett, Michael Mann, Ann Biderman
Hrají: Johnny Depp, Christian Bale, Channing Tatum, Emilie de Ravin, Leelee Sobieski, Billy Crudup, David Wenham, Giovanni Ribisi, Marion Cotillard, Rory Cochrane, Stephen Dorff, Lili Taylor, Shawn Hatosy, John Ortiz, Stephen Lang, Stephen Graham, Matt Craven, James Russo, Branka Katic, Jason Clarke, Christian Stolte, Geoffrey Cantor, Chandler Williams, Michael Bentt, Laurence Mason, Peter Gerety, Carey Mulligan

fota: imdb.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0588 s