Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 20.4.2024, svátek má Marcela 

Hledej

Sociální sítě



Webmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Amerika k sežrání

11.09.2009   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Amerika k sežráníNárodní galerie v Praze připravila pro návštěvníky Schwarzenberského paláce nový grafický kabinet, ve kterém představuje alegorické podoby Nového světa na grafikách ze 16. až 19. století. Výstava se jmenuje Amerika k sežrání, připravili ji kurátoři Sbírky grafiky a kresby a potrvá až do 26. října.

Amerika stojí od roku 1492 ve středu zájmu Evropanů, ve vztahu vzájemného vlivu a ovládání. Výstava ukazuje, jaké podoby měl Nový svět v grafickém umění již krátce po svém objevení Evropany. Grafika tehdy zároveň byla svou povahou reprodukce, nástrojem popularizace a masového rozšiřování zobrazeného.

Přiznejme si, pohled je to překvapivý. Zvykli jsme si Ameriku té doby vnímat jako nekulturní a často barbarskou. Zapomeňme ale teď na chování a zvyky osidlovatelů i domorodců a pojďme do Schwarzenberského paláce s jediným úmyslem. Podívat se, čím a jak ti lidé unikali ze spár všedního a jistě dobrodružného života.

V raných grafikách je Amerika chápána jako místo původní, nezkažené civilizace, stojící v protikladu k upadající Evropě. Tento způsob pohledu se vyvíjel paralelně s koloniální rétorikou, která pomocí ideologických proklamací podporovala a ospravedlňovala násilné osidlování jednotlivých oblastí. Vystaveny jsou proto rytiny z cyklů nových objevů a cest, zaměřujících se na motivy divošství včetně kanibalismu a jejich ideologických vyznění.

Představeny jsou i alegorické podoby Nového světa, rozšiřované grafickými technikami zejména v 17. a 18. století, a jejich proměny. V první polovině 19. století rostl zájem o etnografické a přírodopisné poznání Ameriky. Cestopisy doprovázel bohatý materiál ilustračních kreseb a rytin, zachycujících především domorodé obyvatelstvo. Tyto práce se od starších grafik liší zvýšeným úsilím o věrnou dokumentaci a objektivní zachycení reality. I ony však pracují s určitými stereotypy koloniálního diskursu a jejich objektivita je pouze zdánlivá.

Výstavu přiravila kurátorka Sbírky grafiky a kresby Eva Bendová ve spolupráci s Tomášem Winterem z ÚDU AV ČR. Archiválie jistě hodné k prohlédnutí.

Otevírací doba:
denně kromě pondělí, od 10 do 18 hodin   
Vstupné
Základní 150,- Kč
Snížené  80,-  Kč
Rodinné: 200,- Kč

Zdroj obrázku www.ngprague.cz



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0418 s