Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 15.8.2022, svátek má Hana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13258
Komentářů: 11310


MěřeníOd začátku nepřizpůsobivý festival

18.09.2009   Petr Veselý   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Snad poprvé v historii České republiky proniklo významněji téma squattingu do všeobecného povědomí. Bohužel se prezentuje v nepříliš dobrém světle. Opět se potvrdilo, že dokud se nestane něco zásadního, nikdo si toho nevšimne. Pokud se rozhodneme vnímat squattery jen jako parazity na normálním způsobu života, nikdy se nic nevyřeší.

Původně jsem chtěl blížící se akci nazvanou Týden Nepřizpůsobivosti (12.-19.9) prezentovat v duchu osvětovém. Nicméně víkendové události všechno úplně otočily. Vraťme se nejprve o pár dní zpět. Na internetu i na několika plakátovacích plochách v Praze se objevily informace o připravovaném festivalu. Na tuto událost odkazovaly i stránky přestěhovaných squatterů z vily Milada, kteří teď obývají darované byty na Praze 1 v Truhlářské ulici. Právě díky novému umístění začali být označováni za nepřizpůsobivé občany. Už od začátku totiž měli v plánu obohatit dům v centru Prahy o různé koncerty, výstavy, stejně jako kdysi Vilu Milada.

Rozhodně se svým chováním nechtěli přizpůsobit ostatním obyvatelům v domě. Na to asi ministr pro lidská práva Michael Kocáb při předávání zapomněl. Tady se stala největší chyba. Pan Kocáb konal pravděpodobně z dobré vůle a třeba doufal v převýchovu squatterů, ale osobně to považuji za velmi nepovedený krok. A to z obou stran. Pokud si chtěli squatteři zachovat tvář jako lidé, kteří se snaží kulturně zvelebovat dlouhodobě nevyužívané budovy, nikdy se neměli dostat do normálně obývaného domu, kde lidé platí nájmy. Právě v tento okamžik je lidé začali vnímat jako příživníky. Nepochopitelné na celé věci je, že vůbec souhlasí s placením nájemného. To jde proti logice samotného squattingu.

Podívejme se trochu zpátky, ať jsme s to pochopit všechny souvislosti. Zhruba deset let si bandička lidí svobodně bydlí v opuštěné vile Milada v pražských Holešovic. Všichni o tom vědí a pořádají se tam mírumilovné akce, např. koncerty jejichž výtěžky putují na humanitární pomoc (série koncertů Food not bombs) nebo výstavy. Spoustu mých známých takové akce lákaly, bez ohledu na útulnost objektu. Byli rádi za další kulturní alternativu a nestěžovali si. Jenže pak si hlavní město uvědomilo, že přece Milada měla být dávno zdemolovaná. Také již byla vymazána z katastru. Světe div se ona pořád stojí. Takže znovu proběhl zápis do katastru a všichni nezvaní hosté museli letos v červnu prostory opustit. Poté následovalo vyjednávání, které dopadlo, jak jsem již popsal výše.


Začátek nepřizpůsobivého festivalu se odehrál ještě v poklidném a docela i komickém duchu. Na pražském „hyde parku“ na Palackého náměstí se v sobotu 12.září kolem druhé hodiny odpoledne shromáždili účastníci demonstrace. Konala se tu osvěta a probíhala organizace pochodu, která parodovala všechny porady, kde se nešetří slovy jako brainstorming, team building atd. Jeho cíl byl už předem jasný. Vybrat si nový squatt. Jenže výsledek byl až příliš násilný a důsledky se daly předpokládat. Zase se musely objevit obušky a slzný plyn, aby se celá věc vyřešila. Zabarikádování se na střeše domu není správný krok k vyjednávání.

Nikdo si asi nepřál, aby Týden Nepřizpůsobivosti začal zatýkáním a dohady, zda-li byl policejní zákrok oprávněný. Většina lidí si myslí, že odůvodněný byl. Dokládá to internetová anketa na stránkách idnes.cz, kde s policejním zákrokem souhlasí více jak 90% lidí. Ale potyčkou squatterů s policí se rozhodně neměla akce vyhrotit. S duchem squattingu tohle opravdu nesouvisí a uškodilo to pověsti celému festivalu. Sami si položte otázku, co jste do té doby o tomto fenoménu věděli.

Pokusme se odhlédnout od událostí posledních dní a podívat se na program festivalu jako takového. Týden Nepřizpůsobivosti nabízí divadelní, hudební, filmové a různé další kulturní akce. Například se uskuteční koncerty dvou známých kapel My name is Ann a WWW.Takto prezentované to vypadá velmi sympaticky. Dokonce se v programu dostane i na houslový koncert, přednášky a komentované prohlídky hlavního města Prahy. Celý festival pak bude zakončen 6. DIY (Udělej si sám) karnevalem, kde se opět může stát cokoliv. Zkrátka každý 19. září ukáže co umí. Program závěrečné akce bude upřesněn později, ale už teď je označen na stránkách festivalu jako demonstrace. Pravděpodobně to vypadá na karneval za doprovodu policejních jednotek. Jak romantické.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: FNF.cz - 18.9.2009 - 7:14

Vidime to presne opacne
Ahoj,
rad bych te ubezpecil, ze iniciativa Freedom not Fear nesdili tvuj pohled melu, kterou zacal Tyden neprizpusobivosti.

Nesdilem tvuj nazor, ze se sqautteri prezentuji jako prizivnici a to ani po te co se docasne prezentuji v Truhlarske.

Tvrzeni, ze obusky a slzny plyn vec vyresili je skutecne absurdni. Pokud si takhle presdstavujes reseni, tak preferujes presne postupy, ktere mi kritizujeme. A vubec nereflektujes to, ze postupy policie v tomhle duchu jsou 100 let za opicema.

Co se tyce toho, ze ta mela na zacatku festival poskodila, je to mozne, ale nam to skutence nevadi, protoze to vnimame presne opacne. Ta akce znovu nazorne ukazala, ze instutice i znacna cast spolecnosti je netoleratni a to co se ji z nejakeho duvodu nelibi "dokaze resit" casto jen agresivitou, coz je dost strasna vizitka.
A cynicky vzato, kdyby ta mela nebyla je velice pravdepodbne, ze by media akce ani nevsimli, podobne jako loni kdy ji podobnou akci celkem ignorovali.
Coz neznamena, ze to bylo nejak naplanovane, sqauttovaci akce byla vyhlasena na tenhle termin uz v kvetnu, nekolik mesicu predtim, nez se spustil TN a nikdo nemohl odhadnout ze policie zareaguje zrovna takhle idiotsky.

Od: Jaromír Komorous - 18.9.2009 - 11:31

Podnět k přemýšlení nad věcí, což? Ale nikdo mi nevysvětlí, proč já za nájem platím a považuji to za normální a druhému pan pseudoministr Ropotámo dá kvartýr zadarmo a za normální to taky najednou považuje.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0447 s