Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.2.2023, svátek má Dobromila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13368
Komentářů: 11337


Měření



Po stopách muže, který vzkřísil mrtvého

12.11.2009   Anna Burdová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Aelius Spartianus, dějepisec císaře Diokleciána, se vydává po stopě křesťana, který prý vzkřísil mrtvé. Nebyl by to ale historický příběh, kdyby se veškeré okolnosti nedaly racionálně vysvětlit.

Nakladatelství Metafora a volné pokračování knihy Zloděj vody autorky Ben Pastor pod titulem Vyvolávač ohně. Italská spisovatelka nás opět v lehce detektivním příběhu přenese do římské říše na počátek 4. století našeho letopočtu. Kdo by se však obával, že dílo bude plné škrobených dialogů, jak tomu u některých historických děl bývá, ten se mýlí.

Pastorová každou figuru chápe přirozeně a protože hrdiny této knihy jsou převážně vojáci (Spartianus sám je voják), nebojí se je vykreslit s vlastnostmi pro ně typickými. Jejich vášní jsou ženy, pití, dobré jídlo a debaty o politice. Dialogy jsou uvolněné a moderní, takže čtenáře nebudou nudit. Naopak, volba jazyka může překvapit.

Skrze hlavního hrdinu se seznamujeme s historickými souvislostmi, dobovými zvyklostmi a mentalitou lidí (včetně rozdílů mezi obyvateli různých koutů říše). Pro toto časové období jsou příznačné perzekuce křesťanů. Na popravu, při níž hladový medvěd zaživa trhá člověka, se čtenář dívá očima vojáka, pro kterého jsou podobné výjevy zcela běžné.

Až na několik vypjatých okamžiků, kdy jde Aeliovi o život, se však Vyvolávač ohně napětím Zloději vody nevyrovná. Je to autorčino poměrně kvalitní podání, které příběh činí líbivým a čtivým. Výjimkou jsou snad jen pasáže, v nichž Pastorová podléhá okouzlení dobovou kulturou, a příliš se zaobírá popisem drobných detailů. 

Vyvolávač ohně je tedy volným pokračováním Zloděje vody. První z vydaných děl není nutné číst, avšak čtenář, který jej nečetl, zcela nepochopí souvislosti některých odkazů na minulou knihu. Ben Pastor přece píše čtivě a dokáže navázat mentální spojení mezi hlavním hrdinou a čtenářem! Ne snad kvůli tomu, že Aelius nad ostatní charakterově vyniká, jako spíš proto, že se dokáže dostat hluboko do vědomí postav a navodit dojem pravdivosti.

Ben Pastor: Vyvolávač ohně
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2009
Obálka:
www.metafora.cz





Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0401 s