Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 7.12.2023, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13628
Komentářů: 11402


MěřeníTV tip - Útěk z Východního Berlína

20.11.2009   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když to nejde přes zeď, mohlo by to jít pod ní.
Neznámý film téměř zapomenutého režiséra Roberta Siodmaka v České televizi.
K výročí dvaceti let od pádu Berlínské zdi nemohla Česká televize vybrat lepší film než snímek ÚTĚK Z VÝCHODNÍHO BERLÍNA, který uvidíte na ČT 1 v neděli 22. listopadu od 16,05 hodin. Sice je to o pár dní pozadu proti 9. listopadu, kdy se datuje pád zdi, ale zato jde o snímek u nás zcela neznámý a tak uváděný v české premiéře. Vznikl už rok po postavení zdi (oficiálně vznikla 13. srpna 1961)- v roce 1962. Jde o příběh dvou Němců, kteří se v nesprávnou dobu ocitli na nesprávné straně. Mladý řidič Kurt Schröder (Don Murray) bydlí těsně u nově zbudované zdi a byl svědkem toho, co čeká ty, kteří se prostor mezi Východním Berlínem a svobodou pokoušejí překonat. O útěku proto neuvažuje, ale to mu nebrání, aby poskytl úkryt dívce Erice (Christine Kaufmannová), která se už jednou pokusila zeď zdolat a nyní se skrývá. Jenže tajit hledanou dívku nelze donekonečna a tak se skupinka přátel dohodne, jak ji do Západního Berlína dostat. Začnou kopat tunýlek pod zdí i pod nohama bdělých hlídačů. Nebude to jednoduché ani bezpečné...

Drama ÚTĚK Z VÝCHODNÍHO BERLÍNA dává možnost si připomenout nejen pád zdi, ale také režiséra Roberta Siodmaka (1900 - 1973) - foto v perexu - na něhož už mnoho filmových fanoušků málem zapomnělo. O místě jeho narození se dodnes filmoví historici přou - oficiálně je uváděn Berlín nebo Drážďany, ale může to být i Memphis ve státě Tennesee, kde jeho rodiče krátce žili. Nicméně studium i první kroky na poli umění činil Robert Siodmak už v Německu. Tam se také narodil jeho mladší bratr Kurt, později filmový scénárista a spisovatel dobrodružných románů. Robert se nejdříve snažil prosadit v divadle, krátce pracoval v bance, ale nakonec zakotvil jako překladatel titulků a střihač u filmu. To bylo právě v době, kdy namísto němého filmu přicházel film zvukový. Mladí němečtí adepti filmařiny se často scházeli a v roce 1930 se dohodli na společném polodokumentárním a poloamatérském snímku LIDÉ V NEDĚLI o čtveřici lidí, kteří si vyrazili do jarní přírody. Siodmakovi tehdejší přátelé, kteří takto začínali, se stejně jako on později prosadili v Hollywoodu - o dvadvacet let později Fred Zineman natáčí veleslavný western V PRAVÉ POLEDNE a za dalších sedm let vznikne legendární film NĚKDO TO RÁD HORKÉ v režii Billy Wildera.

Robert Siodmak po několika hudebních veselohrách a kriminálkách, z nichž kriminálně laděný film VE VY&SETŘOVACÍ VAZBĚ je považován za mistrovské dílo, natáčí v Německu ještě psychologické drama PALČIVÉ TAJEMSTVÍ podle Stefana Zweiga. Pak se ale znelíbil nacistickému vedení a musel z Německa odejít. Točí několik filmů ve Francii (hlavně komedie) a pak nachází azyl v USA. Zde začínal v podstatě od začátku. Učil se na béčkových filmech a jak řekl "musím točit i scénáře, které nechci." Přesto se mu začalo dařit především v oblíbeném žánru krimi filmů - SCOTLAND YARD ZASAHUJE s Charlesem Laughtonem, TOČITÉ SCHODI&STĚ a především ZABIJÁCI (1946) s Burt Lancasterem v roli oběti a Avou Gardnerovou v roli pochybné ženštiny. Film natočil Siodmak podle jedné Hemingwayovy povídky a byl za něj nominován na Oscara.
 
"Gangsterské filmy jsem točil rád", řekl Siodmak později. Přesto ze strachu před Výborem pro neamerickou činnost utíká zpět do Evropy. Točí v Anglii, Itálii a Francii. Z tohoto období jsou nejzajímavější KRYSY (1951) podle aktualizované hry Gerharta Hauptmanna s Marií Schellovou, které slavily úspěch na festivalu v Berlíně. Siodmakovým nejslavnějším filmem je zřejmě NOC, VE KTERÉ PŘI&SEL ĎÁBEL (1958), natočený podle případu skutečného patalogického vraha z třetí Říše. Za film dostal Siodmak řadu cen, mj. cenu za režii v Karlových Varech a film byl nominován na Oscara. Další snímky už jsou především divácké hity bez větších uměleckých ambicí. Jmenuji alespoň ty, které prošly našimi kiny a televizí - dobrodružné westerny ŽUT, POKLAD AZTÉKŮ či PYRAMIDA BOHA SLUNCE. Svoji filmovou kariéru zakončil velkofilmem BOJ O ŘÍM v roce 1968. Za celoživotní zásluhy získal Siodmak Německou filmovou cenu v roce 1971.

Útěk z Východního Berlína natočil v roce 1962, rok po postavení zdi jako reakci na politickou situaci tehdejší doby v koprodukci Spolkové republiky Německo a Spojených států amerických. Oficiálně je uváděn pod anglickým názvem Escape from East Berlin, v Německu jej znají diváci pod titulem Tunnel 28.

**************************
Útěk z Východního Berlína (Escape from East Berlin/Tunnel 28)

USA/SRN 1962, režie Robert Siodmak.
V České televizi na programu ČT 1 v neděli 22. listopadu od 16,05 hodin.


Zdroj foto: cgi.ebay.de a filmweb.pl


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0759 s