Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 5.2.2023, svátek má Dobromila 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13368
Komentářů: 11337


MěřeníNamibie: po všech stránkách bohatá země

18.12.2009   Anna Burdová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ať už jste cestovatel, podnikatel, nebo se jen zajímáte o historii a současné politické dění ve světě, pak by vás mohl zajímat další z řady titulů, který nakladatelství Libri nedávno vydalo v edici Stručná historie států; řeč je o Namibii - jednom z kulturně i materiálně nejbohatších afrických států.

Sepsání knížky kapesního formátu, která má ve vymezeném rozsahu mapovat dějiny a současnost Namibie, se zhostil docent Jan Klíma, který působí na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové. Stručně, přehledně a přitom čtivě podává dosavadní poznatky o historii státu, jímž v minulosti zmítalo tolik nepokojů, že se zdá až neuvěřitelné, na jak malém prostoru o nich autor dokázal vypovědět.

Své vyprávění zdaleka nezačíná obdobím, kdy na půdu Namibie vstoupil první Evropan, ale jde mnohem hlouběji do historie a na základě novodobých poznatků, potvrzených moderními vědeckými metodami a technologiemi, přináší svědectví o životě prvních zdejších obyvatel. Neméně zajímavé je i vyprávění o dobách, kdy Namibií otřásaly nepokoje způsobené snahami podmanit si obyvatelstvo a získat co nejvíce z bohatství země. Od portugalských průzkumníků, přes britské misionáře a německou kolonizaci až po její osamostatnění sledujeme, jak těžkým zkouškám byla Namibie a její obyvatelé vystavována.

Přesto však knížka není pouhým rozebíráním dějinných souvislostí, autor se přirozeně dotýká i problematiky sociální, ekonomické a životního prostředí. Namibie se během pročítání útlé knížečky podivuhodně proměňuje, až vykvete v rozmanitý stát, který zúročuje historické zkušenosti, aby se stal jedním z příkladně se rozvíjejících afrických států.

Nakladatelství Libri již v ediční řadě Stručná historie států vydalo více než 50 titulů, jejichž autory jsou přední čeští odborníci. Knihy z této edice jsou určeny pro širokou veřejnost, nejen pro vymezený okruh čtenářů. Nakladatelství se proto snaží, aby nebyly jen suchopárným shromážděním faktů, ale například i vhodným kapesním průvodcem pro turisty. Z toho důvodu je každá kniha (Namibii nevyjímaje) na konci opatřena kapitolkami čistě informativního charakteru - např. základní informace pro turisty, stručný přehled o státu ve formě encyklopedického hesla, vztahy s Českou republikou atp. Protože se ale především jedná o odbornou literaturu, nechybí ani seznam zkratek a bibliografie.

Namibie Jana Klímy tedy vůbec není šbquo;učebnice‘, kterou byste jako studenti museli louskat z donucení. Je to zajímavý průvodce po zemi, která má co nabídnout jak turistům, tak vědcům či podnikatelům.

Jan Klíma: Namibie
Vydalo nakladatelství Libri v roce 2009
Obálka:
www.libri.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0403 s