Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek má Ondřej 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13620
Komentářů: 11402


MěřeníTragédie londýnské airshow

02.06.2010   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

2. a 3. červen se do historie letectví zapíší černým písmem. Dojde totiž k jedné z tragických nehod během letecké přehlídky. Píše se rok 2001 a nalézáme se v londýnské oblasti Biggin Hill. Nad hlavami diváků krouží letouny, děti cumlají cukrlata a tatínci se tváří nadmíru spokojeně. Zatím...

Britskou proudovou stíhačkou DH100 Vampire (na obrázku výše) zacloumá neviděná síla ze strany na stranu. „Máme tu turbulenci!“, hlásí 66letý pilot do vysílačky. Křečovitě stiskne knipl. Je 2. června 2001, 17:02. Letadlo vyrobené roku 1955 reaguje pomalu. Však ho technici dali do provozu jen na dnešní přehlídku a ráno na poslední chvíli ještě opravují zaseknutý podvozek. Ani jeden ze dvou mužů na palubě netuší, že za turbulenci může větší letadlo, které se tudy prohnalo pouhé tři minuty před nimi. „Srovnej to!“, křičí druhý pilot. Marně. Stíhačka se protočí kolem vlastní osy a z letního nebe se řítí k zemi, aby skonalo i s posádkou v ohlušující explozi na poli nedaleko letiště.

„Nemůžu, už jsou prodané lístky,“ brání se jeden z pořadatelů návrhům, že by měl pietně zrušit nedělní část přehlídky. „Ostatně, dávka smůly už je vyčerpaná,“ pomyslí si pro sebe. Jak hluboce se mýlí! O pár hodin později, 3. června ve 14:44 bude nevěřícně zírat na letadlo typu Bell, jak se svisle z oblaků řítí k zemi. Čumákem se zabodne do řídkého porostu a takřka okamžitě vzplane. Popáleného 43letého bývalého pilota RAF (britského vojenského letectva) záchranáři již z náruče zubaté nevyrvou. Proč ke druhé tragédii na letecké show došlo? Pilot, který měl nalétáno pěkných 7730 hodin (ovšem jen 13 na tomto letadle) se má oddělit od dalších dvou akrobatů a předvést samostatnou sestavu. Kde se stala chyba nikdo dodnes s určitostí neví. Stroj se zdá v pořádku a stopy po alkoholu či drogách pitva nepotvrdí.
 
Snímek z Biggin Hill (Daily Mail)
Londýnská airshow však co do počtu zmařených životů nepatří k nejhorším. Na první příčce smutné hitparády stále trůní 27. červenec 2002, kdy se lvovští (Ukrajina) piloti během přehlídky rozhodnou diváky potěšit neplánovanými manévry. Před vystoupením sice prosí organizátory, ať si je mohou zkusit, ale ti návrh zamítnou. Však to zkušení kluci zvládnou. Letadlo ale zavadí křídlem o strom a zřítí se rovnou na tribunu! Za sebou nechá 85 mrtvých a 115 raněných.  
Více raněných, méně mrtvých. Taková je statistika druhého leteckého neštěstí, o poznání známějšího. Určitě vám něco řekne název skupiny Rammstein. A právě v Ramsteinu se seběhlo další neštěstí, během kterého zemřelo 67 lidí a raněno jich bylo nejméně 343. Jeden z letounů totiž nezvládl průlet formací ve tvaru srdce a srazil k zemi i dva své kolegy. Na drahách tak vypuklo úplné peklo...
 
Fotky: Dailymail.co.uk, bayourenaissanceman.blogspot.com 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0284 s