Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Alexander Stainforth na tenkém leděÚvodník: Pustit se do psaní ságy vyžaduje odvahu. Tu autor Alexander Stainforth zřejmě nepostrádá. Sága se jmenuje Temné vášně a my si vezmeme na paškál její třetí díl, Lady Jane III, s podtitulem „volání minulosti“. Jak se taková volá? Nebo se ozve sama? Proč vlastně ne?

Článek: A tak ji tu máme. Knižně vyvedenou, vyvolanou ze začátku 17. století. Spousta romantiky na dlouhé večery. Dobové napětí, nepochopitelné zvraty v chování hlavní hrdinky i jejího okolí. Z pohledu pozorovatele, žijícího ve století jednadvacátém, často až krkolomné. Naopak chápajícího vášně, objevující se téměř na každé stránce knihy. Neudiveného probíhajícími intrikami, protože ty jsou věčné, i sny, měnící reálie.

Nedávno jsem tady psal recenzičku na Stainforthovu sbírku povídek Kočka na lovu. Link je zde: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=9504. Čím hlavně korigovat již napsané? Autor před sebou rozprostřel v každém případě širší hrací plán. Rozpětí jeho tvorby začíná být úctyhodné. Vytvořit thriller, humornou sbírku povídek a romantickou ságu prakticky v jedné řadě může znamenat mnoho. Neusazený pohled na svět, ale neustálou touhu objevovat neznámé, pouštět se za tím i na tenký led, za cenu ústupků ke zvolené látce, k sobě. Z knihy vyčnívá kalkul o komerčním úspěchu titulu, možná i kalkul se zvolenou cílovou skupinou čtenářů, zde ale přísně čtenářek. Stainforth má na kontě devět knih. V jeho věku se odvážím mluvit o nadprodukci za cenu ztráty kvality. Z románu přání přiblížit se červené knihovně, z které kape med i krev na jeden koberec, přímo čiší.

Co najdeme? Znovuprovdaná Jane se vrací na sídlo Menfield, jež tu je po prvním manželovi Christianovi a které jí vrací s nepochopitelnou milostí král, který jí předtím nedaruje ani metr životního prostoru. Málo překvapení? Dobře. Statečná holka Jane se s šarmem sobě vlastním zdařile vypořádá se vzpomínkami na krutou minulost (dočtete se o ní) a když už je s tím hnedle hotová, objevuje se Christian, zdravý, živý, možná jen o pár let starší. Stejný hlas, vůně kůže, vedení doteků. To je situace. A kousek za zdí Rex, současný manžel, ochranitel, vlastně hvězda jejího života spadlá z nebe. Co s tím Jane provede? Už se zdálo, že její život nabere nový směr, spojený s klidem i pro její děti. A teď?

Nepochybujte, že si neporadí. S otevřeností, kterou bych v Anglii v 17. století nečekal.

Alexander Stainforth: Lady Jane, volání minulosti
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2010
Obálka
www.daranus.cz

12.04.2010 - Jaromír Komorous