Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Antonín Kratochvíl vám ukáže noční život v MoskvěÚvodník: Pražskou výstavní síň Mánes zdobí fotografie světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla. Unikátní soubor Moscow Nights byl pořízen v nočních klubech ruské metropole, ve kterých se schází zlatá mládež. Nenechte si jedinečnou příležitost uniknout. Čas máte do 30. června.

Článek:  

            

Kratochvíl
, který po dlouhá léta působí v New Yorku, se do nočních podniků dostal na dva týdny jako reportér časopisu Vanity Fair. Ovšem nemyslete si, že v tomto případě šel jen nafotit nějaké snímky a měl práci hned hotovou. Do nočních klubů, kde se Kratochvíl vyskytoval, se někdo jen tak nedostane: „Otevřel jsem dveře, za které se dostanou jen vyvolení. Mně se to podařilo jen proto, že jsem fotil na objednávku pro prestižní magazín Vanity Fair a mladí Rusové chtěli světu předvést své bohatství a moc,“ říká fotograf, který zažil víkendové párty, které končívají až nad ránem a po kterých luxusní auta se šoféry rozvážející jejich účastníky, zatímco ostatní lidé jezdí už MHD do práce. „Něco takového jsem viděl poprvé v životě – uzavřenou exkluzivní společnost mladých boháčů, kteří dokážou za jednu noc neuvěřitelné věci. Kolem nich společnice, nádherné holky smíchané z různých exsovětských republik – best of Soviet Union bych to nazval – tanečnice, bodyguardi, cigarety, alkohol, drogy...,“ vzpomíná Kratochvíl.


Antonín Kratochvíl.

Celkem 69 barevných a černobílých momentů mapuje průběh nočního života: “Nikdy nejdu po jedné fotce, vždycky chci vyprávět příběh....”, vysvětluje Kratochvíl. A jak fotografie vybíral: „Černobílá je realita, barevně jsem fotil obrazy, které prostě měly barvu, chtěl jsem, aby je lidi takhle viděli,“ vysvětluje fotograf.

        

Mapu nočního života Moskvy si můžete odnést i domů, protože k výstavě vychází i kniha fotografií Moscow nights s úvodní esejí mladého anglického novináře Michaela Perssona nazvanou Vláda partaje, ve které k tématu strhujících Kratochvílových fotografií podotýká: „Chladnokrevná touha vystihuje Matičku Rus v její nekrutější podobě. Emoce bývá někdy krutá, jindy hravá. To, co je dnes tak zřetelně patrné ve zbohatlických kruzích její Zlaté mládeže, je chladná netečnost. Potomkům nových ruských carů je vlastní dokonalá lhostejnost, která je skutečnou povahou Matičky Rusi a jejích elit....“. 

    

Ale to není vše. Souběžně s výstavou Moscow nights bude ve spodním sále Mánesa představena osobnost Antonína Kratochvíla coby učitele. Zde se totiž nachází výstava skupina 28 (volné sdružení fotografů z celé Evropy, absolventů Kratochvílova workshopu v moravské Lednici).

         
                                                  skupina 28

Výstavu Moscow nights pořádá Galerie Pecka ve spolupráci s Nadací českého výtvarného umění.

Kde: Výstavní galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1
Kdy: od 2. do 30. června
Otevírací doba: 11—20 hod (kromě pondělí) 

Foto: Aneta &Simonková

02.06.2010 - Aneta Šimonková