Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ženy a grafikaÚvodník: Klášter sv. Jiří na Hradčanském náměstí je nejstarším klášterem v Čechách. Pyšní se starobylou architekturou, ale skvosty ukrývají i jeho vnitřní prostory. Ty spolu se svými sbírkami zaplňuje Národní galerie v Praze. Vedle stálé expozice s Uměním 19. století v Čechách jsme se mohli navíc pokochat výstavou Žena a grafika v Čechách 19. století. Jaká byla?

Článek:
Oproti grafickému kabinetu ve &Sternberském paláci jsme byli příjemně překvapeni větším a vzdušnějším prostorem, který umožňuje plně vyznít padesátce kreseb. Jemné osvětlení zabraňující nežádoucímu odlesku, přehledné popisky s dobovým dokreslením a vývojová posloupnost, to vše je velikou předností pro dychtivé oči návštěvníků. Kurátor Petr &Sámal odvedl dobrou práci.

Výstava nás provedla vývojem grafiky z ženských rukou od samého počátku až do konce 19. století
tak, jak tomuto klášteru dobově souzní spolu se stálou expozicí.  Právě toto století je pro Čechy obdobím nástupu žen na výtvarnou scénu vůbec. Přitom zvláštní místo zde zaujímala i grafika. Zpočátku patřila spíše jako módní záležitost do šlechtických dámských salónů, ale později ji ovládly i neurozené, zejména dcery výtvarníků či vdovy po majitelích výtvarných dílen. Zlom nastal v šedesátých a sedmdesátých letech s otevřením možností výtvarně se vzdělávat i pro ženy (významná byla v tomhle ohledu škola Ženského výrobního spolku, odkud vyšly i první české ilustrátorky).

A na co se můžeme příště těšit? Co se týče Národní galerie v Praze na opravdový unikát. Ve Veletržním paláci bude hostem Monet, Warhol a další!!!Kateřina Balzerová (dílna), před rokem 1816,
"Kristus na Olivetu s andělem" 
lept a ruleta, papír
Autorka spolu se sestrou patřily do kategorie mědirytců, s jejich drobnými signaturami se setkáváme převážně v oblasti náboženské tematiky. Dílnu převzaly po zesnulých manželích.
Hermina Laukotová, 1887
Patřila k prvním profesionálkám ve volné grafice. Pravidelně prezentovala na výročních výstavách Krasoumné jednoty.


Hermina Laukotová, 1898
"Zápas"
z cyklu Zemské páry


Klášter sv. Jiří
Národní galerie v Praze
grafický kabinet
Žena a grafika v Čechách 19.století
16.3.-13.6.2010
kurátor Petr &Sámal

Kresba v úvodu: Helena Emingerová "Malířka Olga Boznańska", 1899
Foto: autorka článku

15.06.2010 - Julie Kolocová