Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Doby minulé jsou tu pořád s námi. Bůh žehnej fotografii!Úvodník: Také se občas prohrabáváte starými rodinnými fotografiemi a vzpomínáte na okamžiky, které se ke snímkům vztahují? Zkuste zavzpomínat na situace, které vám nejsou cizí, ale vaše rodinné album je nemá zdokumentované. A uvidíte vedle sebe Václava Havla a Milana Knížáka. Centrum současného umění DOX nyní nabízí „Pohled do archivu 1“. Čas máte do 26. září.

Článek: Nejenom fotografickou dokumentaristiku chce výstava nabídnout. Vystavenými snímky chce poukázat také na souvislost doby a uměleckého díla. Fotografie tak zobrazují nejen chod života běžných lidí, ale naleznete zde i osoby veřejné, takže spatříte například Milana Knížáka v obležení trpaslíků, který rezignoval na post rektora Akademie výtvarných umění a otevřel si obchod právě s těmito postavičkami. Na jiné fotografii zase zhlédnete Václava Havla s manželi &Skvoreckými těsně v porevoluční době. 

   

Fotografie jako záznamové médium nahlíží do veřejných i soukromých prostorů, galerií a uměleckých ateliérů, připomíná málo známé výstavy, autory a díla, uchovává nejrozmanitější podoby výtvarného umění (architektura, užité umění, scénografie, realizace, akce, instalace apod.) jak z oficiální, tak z neoficiální scény. To ovšem představuje první část expozice. Ta další bude následovat, protože Archiv výtvarného umění, o.s. pokračuje ve spolupráci s DOXem, a tak se můžeme těšit i na jiné archivní materiály, nejen ty fotografické.

 

MÍSTO KONÁNÍ: Centrum současného umění DOX
(expozici najdete v "Malé věži" - prostor nad knihovnou nebo se sem dostanete přes terasu, kde je nyní objekt "193 m n.m." /loď s domečkem/ od Aleny Kotzmannové)
Poupětova 1a
Praha 7
170 00
www.doxprague.org

DOBA TRVÁNÍ: do 26. září 2010

A ještě upozornění. K dnešnímu poslednímu školnímu dni si DOX připravil dárek k vysvědčení. Jedná se o animační program "Inspirace přírodou" k výstavě Jana Kaplického - Vlastní cestou!, který začne ve 14 hodin. Všechny děti mají vstup a program zdarma a jejich rodiče 50% slevu na vstupenku. K programu je nutná rezervace, proto ji neodkládejte. Více se dozvíte na stránkách DOXu.Foto fotografií: Aneta &Simonková


30.06.2010 - Aneta Šimonková